Elektro gitar öneri

Barış Savaş

Centipat
Öncelikle hepinize merhaba.

Müzik hakkında 0 bilgim var ve elektro gitar çalmayı öğrenmek istiyorum. 2500-3000 TL civarı bütçem var gitar ve amfi için. 2.el almayı düşünmüyorum. Metalden Pop'a olabildikçe çok tarzda müzik çalmak istiyorum.

Yakın çevremde çalan dostlarıma sorduğumda squier bullet strat HSS ve fender champion 20 al dediler. İnternette dolandığım da bende schecter C-1'i beğendim. Çift humbucker olması çalmak istediklerimi ne kadar etkiler. Yorumlarınıza önerilerinize açığım.

Yardımcı olan herkese şimdiden teşekkür ediyorum.

Poptan metale kadar bütün türleri çalacak birisi 2 humbuckerlı gitarda yapamaz. HSH veya HSS almanızı fakat kesinlikle sıfır almamanızı tavsiye ederim. Aşağıya bir gitar ve bir amfi bırakıyorum. Seçim sizin.

Tabii ki. İkinci el almak kesinlikle doğru seçim. Amfi olarak aşağıdakini öneririm:

Gitar olarak ise iki önerim var:
Ibanez olan, sert metal tonlarında Schecter olandan biraz daha avantajlı. Fakat Floyd Rose olduğu için başta zorlayabilir.

Floyd Rose, gitar köprüsünün iki tarafa da (yukarı ve aşağı) oynayabildiği sistemdir. Özellikle metalciler tarafından sıkça tercih edilir. Fakat tel değiştirmesi normal köprüye göre daha zahmetlidir ve farklı akortlarda kullanamazsınız. Hakkında biraz araştırma yaparak hangisinin size daha uygun olduğunu seçebilirsiniz.

• Önce görünüş olarak bir hasarı var mı diye bakarsınız. İki gitar da fotoğraflarda çok temiz duruyor.
  • Sonra da bütün manyetik pozisyonlarında gitarı denersiniz. İki gitarın da 5 manyetik pozisyonu var. Ton ve ses potanslarının üstünde ufak bir kol vardır, 5 kademeli olarak hareket eder. Onu her bir pozisyona ayrı ayrı getirip amfiye bağlayarak tellere vurun ve birkaç perdeye basın.
  • Floyd Rose'lu gitarlara özel olarak köprüyü aşağı yukarı biraz bastırın. Bu işlemden sonra gitarın akordu bozulmuşsa almayın.

Floyd rose kalitesizse gitardan soğutur. Kalitelisi bile soğutabiliyor. İleride "FR nasıl sabitleyebilirim" diye konu açman muhtemeldir.

Ne yazık ki ben ilan sahipleriyle iletişime geçemeden gitarları yayından kaldırmışlar. Bulabilirseniz başka gitarlar da atabilir misiniz?
Bir de her ihtimale karşı sıfır gitar da önerebilir misiniz?

İkinci el:

Sıfır:

Geri
Yukarı