Elektronik cihazların ömürleri söylenildiği gibi mi?

aliihsanasl

Kilopat
Daha fazla  
Ne kadar zamandır zaruri bilmiyorum ama tüm elektronik cihazların kullanma kılavuzlarında cihazın ömrü yazıyor. Bir klavyenin tuşuna ne kadar basılabileceği, dizüstünün kapağı kaç sefer açılabileceği, buzdolabının motorunun kaç sene çalışacağı 3 aşağı 5 yukarı üretici tarafından biliniyor ama sormak istediğim sizlerin deneyiminizde bu ortala verilen süreler ne kadar tutarlı oluyor?

Geçtiğimiz hafta buzdolabım bozuldu ve yenisini aldım yeni cihazı yerleştirirken servis o cihazın motoruna biçilen 30 seneden 3 sene fazla kullandığımı söyledi ben 33 yıldır çalışıyordu dediğimde ve işin acı tarafı yeni buzdolaplarının ömrünün 10 sene olduğunu söyledi.

Bilirsiniz firmalar yeni cihaz satmak için, servisleri de para kazansın diye bazı parçaları çürük yapıyor veya cihazları eskisi gibi sağlam yapmıyorlar diye bir komplo teorisi döner dolaşır eskiden beri. Acaba haklılık payı var mı diyorum çünkü önceki bulaşık makinem için de tamire gelen servis "şimdi bu kadar uzun ömürlü cihazlar yapılmıyor, aşırı elektronik ve çok daha kısa ömürlüler" demişti.

Algı yaratıp bir cihazı övmek gibi bir niyetim olmadığını göstermek için firma ismi yazmıyorum ama zaten tüm beyaz eşyalara ortalama artık 10 yıl civarında bir ömür biçiliyormuş.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hammadde fiyatları,üretim fiyatları ,lojistik fiyatları ve teknolojinin ilerleyişi ile firmalar daha az maliyetle daha fazla ürün satmaya çalıştıkları için ürünlerin kaliteleri düşüyor.

Haklılık payı var. Bazı ürünleri bilerek belli bir süre sonra deforme olacak şekilde üretiyorlar. 120 yıldır aralıksız yanan standart bir ampul var, internetten araştırabilirsin. Üreticiler belli bir süre sonra bu ampül bozulmazsa ne satacaklar. Ama bilgisayar parçaları bu şekilde değil pek. Çünkü her yıl daha iyi ve güçlüsü çıkıyor. Bu üreticiler ise aynı ürünü değil, daha güçlü ürünü satıp kâr ettiği için bilgisayar üreticileri sağlam ürünler sunuyor. Ama günümüzde kullandığımız çoğu kolay ikame edilebilir ürünlerin ömrü bilerek kısaltılmış oluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı