Elemantary OS kilitlenme sorunu

Bekret

Decapat
Bir önceki konumda hocalarımın tavsiyesi üzerine Elemantary OS kurmaya karar verdim. Kurarken birkaç sorun yaşasam da kurulumu tamamladım. Fakat kurulum tamamlandıktan sonra yeniden başlata tıkladığımda takılı kaldı her seferinde. Bilgisayarı kapatıp tekrar açtığımda kurulmuş oluyor ama herhangi bir uygulamaya girmeye çalıştığımda takılı kalıyor. Örneğin sistem ayarlarına ne zaman tıklasam PC kilitleniyor. Tarayıcıya girdiğimde ilk 2-3 saniye arama çubuğuna yazmama izin veriyor sonra yine kilitleniyor. Ne yapsam düzeltemedim. Arayüzü hoşuma gittiğinden başka dağıtım kullanmak istemiyorum da şu an. Yardım edeceklere de şimdiden teşekkür ediyorum.

Not: 50 GB kadar yer ayırdım SSD'den. Ondan kaynaklanır mı bilmem belki faydası olur diye yazmak istedim.

Not 2: Kurulum esnasında ilk baş boş alandan 2048 MB Ortak Alana ayırıyorum. Ardından geri kalan boş alanı "/" ya bağlayıp kuruyorum. Bir hata yapıyor olabilir miyim burada? Yine bilmediğimden yazmak istedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sanırım sizin bir önceki konudan hatırladığım kadarı ile harici grafik kartınız Nvidia marka. Ekran kartı sürücüsünü elemantary OS paket yöneticisinden kurmanız gerekmekte. Sanırım güncelleştirmeler kısmında önerilen paket olarak geçiyordu. Eğer yine çözüm sağlamazsa size önerdiğim Manjaro Linux dağıtımını önermekteyim. Onun kendine özgü mhwd gibi bir ismi olan sürücü yükleme merkezi var. Ayrıca Ubuntu türevlerinden veya Ubuntu tabanlı Mint kullanabilirsiniz ve yine ekran kartı sürücüsünü kurmanızı öneririm. Kapalı kaynak diye geçiyor Nvidia sürücüsü. Ubuntu türevlerinde sürücü yöneticisi gibi bir isimde böyle bir kurulum yeri mevcut. İsmen tam hatırlamasam da araştırıp denediğinizde görebilirsiniz.

Hocam elemantary için dediklerinizi yarın deneyeceğim.
Elemantary kuramadığım için Manjora kurayım dedim. UsbTransfer301 adlı uygulamayla yazdım usb ye kuruluma geçtim. Driver - non free seçtim. Ama ne yaptıysam kurulum ekranından bi türlü masaüstüne geçmedi. Tam hatırlamıyorum şuan ama TMP /Shutdown yazan birşeyde takılı kalıyordu hep. Etraftan da bilgi bulamayınca bıraktım bende. Linux hevesim iyice kırıldı anlayacağınız :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı