En ayrımcılığa uğradığınız an neydi?

Dışarıda uğradığım ayrımcılık varsa bile beni rahatsız etmiyor. Bir dükkanda böyle bir ayrımcılığa uğrasam 2. kere söylerim, gene bakmazlarsa en fazla bağırırım.

Ama aile içinde çok ayrımcılık gördüm. 3 kardeşiz (ben en küçüğüyüm), en büyük kardeşim hep ayrı sevildi, ona layık görülen şeyler bize görülmedi. Mesela ben diğer kardeşlerimin hiç harçlığını dahi biriktirip bir şey aldığını görmedim. Ama ben şu ana kadar ailemden bir şey istemedim (harçlık dahi almıyorum, kendim çalışıp paramı kazanıyorum) buna rağmen hala daha aldığım (bilgisayar ekipmanı vesaire) laf yapıyorlar.

Onun yanında babaannem gelip yüzüme karşı kuzenimi hepimizden fazla sevdiğini onun bizden daha üstün (üstünlük neyse artık veya neye göre üstünse) olduğunu söyledi. Dedem kuzenime hediye araba aldı (babaannemin en sevdiği torunu olan :)) sonra geldi benden araba muayenesi için para istedi. Yani aile içinde herkese karşı en çok yardımcı olan en kibar olan kişi benim genel olarak. Ona rağmen böyle şeyler yapıyorlar.

İnsanları fazla takmamak gerek. Bunları yaşadıkça insanları takmamaya başlıyorsunuz. Daha sülale içinde yaşadığım ne olaylar var :).

Sen ve ben aynıları yaşıyoruz aynı hayat farklı insan.

Son düzenleme:
Arkadaşlarımızın doğum gününü kutlamak için birlikte para biriktirip doğum günü kutlaması yapardık. Ben hariç. Benim doğum günümü kutlayan olmadı. Üstüne doğum günü tarihimden dolayı benimle dalga geçilirdi. Doğum günümü hatırlayan biri çıkınca gene dalga konusu olurdum, üstelik hoca yanımızdayken. Okul zamanına denk gelmesine rağmen kutlanmadı. Bir yerlere gezmeye gittiklerinde beni çağırmazlardı. Lise hayatımda bundan daha beter ayrımcılıklara maruz kalmıştım ama en çok üzeni doğum günümün hiçbir zaman kutlanmaması oldu.

Arkadaşlarımızın doğum gününü kutlamak için birlikte para biriktirip doğum günü kutlaması yapardık. Ben hariç. Benim doğum günümü kutlayan olmadı. Üstüne doğum günü tarihimden dolayı benimle dalga geçilirdi. Doğum günümü hatırlayan biri çıkınca gene dalga konusu olurdum, üstelik hoca yanımızdayken. Okul zamanına denk gelmesine rağmen kutlanmadı. Bir yerlere gezmeye gittiklerinde beni çağırmazlardı. Lise hayatımda bundan daha beter ayrımcılıklara maruz kalmıştım ama en çok üzeni doğum günümün hiçbir zaman kutlanmaması oldu.

2 insan aynı hayat 🚬

Benim bugün yaşandı babamlar benden 1 yaş büyük abime 20.000 lira değerindeki Apple AirPods Max normal görünürken bana 720 lira değerindeki tuşlu telefon fazla göründü :( Peki ya siz ne kadar ayrımcılığa uğradınız?
Köylü olduğum için çok zorbalık gördüm. Ağırlıklı olarak ilk okulda bunun zorluğunu çok çekmiştim. Ne yapalım aga, bizim köyde 30 kelimeyle ömrünü tamamlayabiliyorsun 😩 Şive desen hak getire, sinirlendiğimde ben bile bazen ne dediğimi anlamıyordum. Neyse ki ağlamak yerine zorbaları dövdüm, Türkçemi geliştirdim. İyi forumlar.

Dostum kimse kimsenin doğum gününü kutlamak zorunda değildir. Lise gibi zorunlu birlikteliklerin olduğu ortamlarda bu hissedilir ancak arkadaşlık denilen şey akvaryumda değil okyanusta birbirini bulduğunda gerçek olur. Bunun için de belli sosyal seviyeye kendini getirmiş olman böyle şeylere takılmayı bırakman, insanlarla ortak zevklerinin olabilmesi için hobilerinin vs olması gerekir. İyi Sosyaller.

Küçükken bayram gününde bir teyzenin herkese para verdiği söylenmişti. Ben de arkadaşlarımı alıp para almak için kapısına gitmiştim. Teyze arkadaşlarıma para verirken bana şeker vermişti, nedenini sorduğumda ise kızmıştı. Küçük olduğum için kalbim kırılmıştı.

Yeni konular

Geri
Yukarı