En iyi akaryakıt markası nedir?

Aslında bütün bu saydığınız petrol istasyonlarına temelde tek bir yerden yakıt gidiyor. Dolayısı ile yakıtların arasında uçurum bi fark gözlemlenemez.
Yakıtın kalitesini belirleyen temel şeyler ham halde alınan yakıtın içerisine firmaların koyduğu katkı malzemeleridir. Burdan kesin olmasa da şu sonuç çıkabilir, pahalı yakıt kaliteli yakıttır.

Ancak şunu söyleyebilirim ki hepimizin kullandığı gündelik araçlar için bu konuştuğumuz şeyler çok bir anlam ifade etmiyor. Yüksek basınç altında çalışan bir motorunuz yoksa, turbolu yüksek beygirli(250+) bir aracınız yoksa. Hiç ama hiç önemi yok gerçekten çünkü ülkemizde satılan yakıtın kalitesi zaten rezalet zamanla araçlarımız buna adapte oluyor.
Ben şahsen BP kullanıyorum(benzin), modifiye ile ilgilenenler veya aracını sevenler biraz araştırma yaparlarsa kendilerini BP istasyonlarında bulacaktır.

Açılın işin erbabı geldi.

Arkadaşlar en iyi yakıt başta düzenli olarak depoları temizlenen akaryakıt istasyonudur. İstasyonların rutin tank bakımları olur öncelikle istasyonun bunu yaptığından emin olmanız lazım bu da biraz istasyonun aslında ne kadar kurumsal ve zengin olduğu ile doğru orantılı. Gösterişli yerler genelde daha iyi yapıyor bu işi.

LPG konusunda tüm markaları kullandım en iyisi açık ara BP. Bunu net söylüyorum zira aracım atmosferik ve her türlü değişikliği turbo faktörünün olmayışından kaynaklı daha net hissediyorum. Shell LPG'si de iyi değil en azından Opet bile daha iyi.

Benzin konusunda Shell ve BP'nin arasında fark yok ancak Shell markası yağ konusunda hayli iyi en azından tenekesi 1000 liralara satılan Liqui Moly'lerden daha iyi. Yani istediğinizi kullanabilirsiniz.

Dizel konusunda İTÜ'de Petrol Ofisi bir formül geliştirdi gerçekten PO Dizel tasarruf ettiriyor ve performans güncel motorlarda sabit kalıyor. Ancak aman diyeyim LPG'sini almayın bitsin diye dua edersiniz.

Ben opetten kullaniyorum cunku aracim euro 3 dizel ve motor yaptirirken fabrikayla iletişime geçtiğim zaman türkiyede yakit kalitesi acisindan enjektorlere en uyum saglayan yakitin opet olduğunu söylediler. Dedikleri gibi opetten yakit almaya basladiktan sonra araba resmen sessizlesip daha istikrarli calismaya basladi.

Geri
Yukarı