En iyi işlemci hangisi?

oncu-samet

Decapat
En iyi oyun performansı veren işlemciyi hala bulamadım fakat internetten baktığıma göre en iyi işlemciler bunlarmış:

1. Intel i9-9900k
2. Intel i9-7980XE
3. AMD Ryzen Threadripper 2990WX

Bunlardan hangileri daha iyi bir oyun performansı verebilir onu merak ediyorum. Ayrıca bunlardan daha iyi oyun performansı verebilecek bir işlemci biliyorsanız mutlaka söylemenizi isterim.

Intel Xeon Platinum 8168 @ 2.70GHz

Şu an piyasaki en iyi işlemci bu.

1548765076643.png

Onlar en "iyi" işlemciler. En iyi "oyun" işlemcileri değiller. (9900k hariç)

1548765142120.png

Bak, 10 bin liranın üstünde satılan TR 2990WX, konu oyun olunca çok daha ucuz işlemcilerin gerisinde kalıyor.

Bu işlemciler, senin benim günlük kullanım ihtiyaçlarımıza göre yapılmış işlemciler değil.

Şu an piyasadaki en iyi oyun işlemcileri,

Intel tarafında, i9 9900k
AMD tarafında, Ryzen 7 2700x

Oyunlarda işlemcilerin tekli çekirdek performansı etkili. Ama Render video codec işlemlerinde ise multiçekirdek etken oluyor. İşlemcinin OC yapılabilme açısından da en iyi olarak değişkenlik göstereceği unutulmamalı. Bu durumda en iyi işlemci bireyden bireye göre değişiklik gösterecektir.

En iyi diye bir sey olmaz. "iyi" tek basina objektif bir niteleme degil.

Oyun performansi acisindan en iyisi her zaman Single Thread performansi iyi olanlardir.

Liste de soyle:

https://www.cpubenchmark.net/singleThread.html

Yukaridaki GN listesiyle ortusecektir buyuk oranda, cunku oyun performansi tek cekirdek performansina gore sekillenir ( eger yeterince cekirdek varsa )

Çocukken Intel’e ve Windows’a düşmandık, AMD’yi ve Linux’u tutardık. Yine de çoğumuz Intel ve Windows kullanırdık. Çok karaktersizmişiz. 😁

Geri
Yukarı