En son yaptığınız kitap alıntısı

Rahmetli Necip Hablemitoğlu'nun Köstebek kitabından;
Önlem alınmakta gecikildiği takdirde, tarih sayfaları arasında kalan Babailer isyanından, Şeyh Bedrettin ve Şeyh Said'e kadar uzanan din görünümlü isyanların belki de en ciddi, en sinsi, en kapsamlı ve en tehlikelisi olabileceğine işaret etmek yanıltıcı bir tahmin olmayacaktır.
"Ankara Emniyet Müdürlüğü / Fethullahçılar Raporu 16.04.1999"

14 yaşımdayken karnımı doyurmak için bir parça ekmek çaldım ve beni zindana attılar ancak orada tam 6 ay boyunca bedava ekmek verdiler. İşte hayatın adaleti budur.

Sefiller kitabından alıntıdır. Yazarı da Victor Hugo, sevdiğim kitaplardan birisi. Tekrardan okumak istedim.

"İnsanın doğaya bugünkü bağımlılığı toplumsal ilerlemeden ayrı tutulamaz. İktisadi üretkenliğin artışı bir yandan adil bir dünya için gereken koşulları yaratırken, öte yandan teknik aygıta ve onun kontrolünü elinde tutan sosyal gruplara nüfusun geri kalanı üzerinde ölçüsüz bir üstünlük sağlamaktadır. Bireyler ekonomik erkler karşısında bütünüyle etkisizleştirilmekte. Bu güçler toplumun doğa üzerindeki egemenliğini akla hayale gelmez bir düzeye çıkarmakta. Birey kullandığı aygıtın önünde görünmez hâle gelirken, geçimi bu aygıt tarafından hiç olmadığı kadar iyi bir şekilde karşılanır. Bu adil olmayan durumda kitlelerin acizlikleri ve onlara dağıtılan metaların niceliğiyle birlikte güdülebilirlikleri de artmaktadır. Alt katmanların yaşam standartlarının maddi yönden çarpıcı, sosyal yöndense acınacak düzeydeki yükselişi, anlama gücünün ikiyüzlü biçimde yayılmasına yansır. Anlama gücünün asıl isteği şeyleşmenin olumsuzlanmasıdır. O kültür metası hâline getirildiği ve tüketim amacıyla insanlara teslim edildiği noktada eriyip gitmek zorundadır. Kesin bilgilerin ve allanıp pullanmış eğlencelerin selinde insanlar bir yandan akıllanırken diger yandan aptallaşmaktalar."

Aydınlanmanın Diyalektiği - Max Horkheimer / Theodor Adorno

Ülkemizde vicdan sahibi tüccarlar var mı? Dürüst aşçı, vicdanlı inşaatçı, marangoz, demirci var mı? Hangi sınıf konumundan daha yüksekte duruyor? Avukatlarınız meclis üyeleriniz gazetecileriniz, onlara toprağımızın tuzu diyebilir misiniz? O zaman ne istiyorsunuz? Daha aranızdan düzgün bir domuz çobanı bile çıkaramazken kiliseden değerli papazların çıkmayışına neden şaşıyorsunuz? Kiliseniz sizsiniz. Rahipler de sizsiniz. Onlar da sizin hamurunuzdan.

Beyaz zambaklar ülkesinde - Grigori Petrov.

Yeni konular

Geri
Yukarı