Ender 3 V3 SE vs Ender 3 V3 KE

Salih Gürbüz

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Ben Ender 3 V3 SE almayı tercih ettim. Bu yazıyı almadan önce hem kendim daha iyi farkları görebilmek hem de kuzenime danışmak için yazmıştım. Faydalı olabileceğini düşündüğüm için buradada paylaşmak istedim.

Ender 3 V3 SE vs KE

Ortak + tarafları

Doğrudan tahrikli Direct Drive Extruder;
Bazı sorunların oluşmasını engeller ve esnek filament basmayı sağlar.

Cr Touch ve Yeni Z gerenim ölçüm sensörü ile otomotik yatak seviyelemesi.
Hızlı, kolay ve otomotik yatak kalibrasyonu dışında mükemmel bir ilk katman oluşur ve baskı tablaya yapışmam ihtimali çok düşük olur.

Çift Z eksen ve Stabil Y çubuklar mevcut.
Bu şekilde daha hızlı ve kaliteli baskılar alınır.

Daha iyi görüntü kalitesine, yeteneklere ve Türkçe dil desteğine sahip ekranlar.
Yazıcıya olan hakimiyet artar ve daha keyifli bir kullanım sunar.

Daha iyi bir tabla malzemesi.
Baskının yapışması ve sorunsuz bir baskı almak için önemlidir.

KE'nin SE'ye göre + tarafları

Creality OS ve klipper.
Ekranı daha yetenekli ayrıca daha hızlı ve WiFi ile kontrol edilebilir bir makina olmasını sağlar. Kullanım konforunu arttırır.

Hotend'de çift fan mevcut.
Bu sayade daha iyi bir soğutmayla özellikle açısı yüksek modellerde daha iyi baskılar elde edilir.

Daha iyi bir tabla malzemesi.
PC yay çeliğindense PEI yay çeliği daha iyidir çünkü baskı sırasında iyi bir yapışma sağlarken soğuyunca baskıyı hemen serbest bırakır.

Filament sensörü.
Filament bitince yazıcıyı durduran ve yeni filament takınca devam etmesini sağlayan sensör.

Filament sensörü, PEI tabla ve çift fan toplamda 1000 TL gibi bir fiyata SE modeline eklenebilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çift Z eksen ve Y eksenindeki lineer rulmanların baskıyı hızlandıran faktörlerden ziyade stabiliteyi etkileyen faktörler olduğunu düşünüyorum.

KE'de X ekseninde lineer ray da mevcut.
KE'de K1'in hotendi mevcut, basılabilecek malzeme çeşitliliği daha fazla.

SE'de dışarıdan görülmeyen PTFE boru nozüle temas ediyor, genellikle yüksek sıcaklık isteyen filamentler basılacaksa ki bu çok ideal değil, belli periyotlarda kontrol edilip değiştirilmesi gerekir.

KE, fiyatı açıklandıktan sonra ilk fiyat açıklayanlar fiyatı 14binlere çekerken, insaflı yeni satıcılar 11500TL civarına satmaya başladı.

Bu durumda Neptune 4 ve 4 Pro'nun fiyatının aşağı doğru gitmesi gerek. KE'ye yakın fiyat ile rekabet edemezler.

Son düzenleme:
SE ve KE modelleri arasındaki fiyat farkına ne diyorsunuz? O fiyat farkına KE değer mi?
Şuan iki yazıcının da stokları pek yok o yüzden fiyatları biraz yüksek. SE 8300 KE 13300 gördüm 1 2 sitede. Bence bu fiyat farkı biraz fazla ama yine de bu biraz kişisel önceliklere bağlı. O fiyat farkını ödemek çok sıkıntı değilse olabilir.

Şu an iki yazıcının da stokları pek yok o yüzden fiyatları biraz yüksek. SE 8300K'e 13300 gördüm 1 2 sitede. Bence bu fiyat farkı biraz fazla ama yine de bu biraz kişisel önceliklere bağlı. O fiyat farkını ödemek çok sıkıntı değilse olabilir.

Eğer SE alırsam flament ve boya vesaire alacağım ke alırsam onları bir süre sonra alacağım. Ke cidden SE'ye göre daha iyi gibi ve almışken de tam almak istiyorum.

KE son zamanlarda 11500 civarında gitti çoğunlukla, o fiyattan çok uzaklaşmamaya çalışmak yerinde olur.

Fiyat farkının sebepleri yukarıda yazıyor, farkın bir kısmı da SE'yi rekabetçi bir fiyattan satıyor olmaları, KE'de o ikram yok. İkisinin de üzeceğini sanmam, hız öncelikli kriterin değilse SE de gayet mutlu edebilir.

Ke son zamanlarda 11500 civarında gitti çoğunlukla, o fiyattan çok uzaklaşmamaya çalışmak yerinde olur.

Fiyat farkının sebepleri yukarıda yazıyor, farkın bir kısmı da SE'yi rekabetçi bir fiyattan satıyor olmaları, Ke'de o ikram yok. İkisinin de üzeceğini sanmam, hız öncelikli kriterin değilse SE de gayet mutlu edebilir.

KE'yi satın alabileceğim site önerir misin? Birkaç site de buldum fakat güvenli mi emin olamadım.

Eğer SE alırsam flament ve boya vesaire alacağım ke alırsam onları bir süre sonra alacağım. Ke cidden SE'ye göre daha iyi gibi ve almışken de tam almak istiyorum.
Evet güzel artıları var ama hız dışındaki özellikler bence çok önemli değil ve ufak bir bütçeyle eklenebilir. SE'nin mevcut tablası iyi ama kullanılıp yıpranınca KE'de ki tabladan alıp onla devam edebilirsin, kolay bir şekilde ve 200 TL ile filament sensörü ve çift fan ekleyebilirsin. Son olarakta yazıcıyı uzaktan kontrol ve kamera özelliği için Octoprint vs kullanarak hız dışında az bir maliyetle yazıcını Ender 3 v3 KE seviyesine hatta bazı noktalarda daha yetenekli bir seviyeye getirebilirsin.

Yine de KE almak isteyebilirsin. Bu durumda N11, bişeyler yapalım gibi siteleri kullanabilirsin. Birde urbanshop diye bir site gördüm ama ne kadar güvenilir bilemiyorum.

Evet güzel artıları var ama hız dışındaki özellikler bence çok önemli değil ve ufak bir bütçeyle eklenebilir. SE'nin mevcut tablası iyi ama kullanılıp yıpranınca Ke'de ki tabladan alıp onunla devam edebilirsin, kolay bir şekilde ve 200 TL ile filament sensörü ve çift fan ekleyebilirsin. Son olarak da yazıcıyı uzaktan kontrol ve kamera özelliği için octoprint vs kullanarak hız dışında az bir maliyetle yazıcını ender 3 V3 ke seviyesine hatta bazı noktalarda daha yetenekli bir seviyeye getirebilirsin.

Yine de ke almak isteyebilirsin. Bu durumda N11, bir şeyler yapalım gibi siteleri kullanabilirsin. Bir de urbanshop diye bir site gördüm ama ne kadar güvenilir bilemiyorum.

Ufak ufak upgrade yaparak hız dışındaki çoğu özellik Ke'ye yakın olabilir yani doğru mu anladım?

Geri
Yukarı