Ermeni Soykırımı neden gerçek değil?

İskender Gece

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Yarına Tarih performans ödevim var. Ödevin konusu ise Ermeni soykırımı diye bir şey neden yok, yani hoca diyor ki bana öyle bir şey ödev hazılaryınki ben Türk'leri̇n ermenilere soykırım yapmadığını kabul edeyim diyor. Çok böyle uzun uzun sayfalarca bir ödeve gerek yok. Sizden ricam bana bu konuda yardımcı olmanız. Özellikle tarihle ilgili arkadaşlar bu konuda oldukça bilgilidir diye düşünüyorum. Sözde ermeni soykırımı nedir? Böyle bir şey yaşandı mı vs. Umarım yardımcı olursunuz. İyi günler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar merhaba. Yarına Tarih performans ödevim var. Ödevin konusu ise Ermeni soykırımı diye bir şey neden yok, yani hoca diyor ki bana öyle bir şey ödev hazılaryınki ben Türk'leri̇n ermenilere soykırım yapmadığını kabul edeyim diyor. Çok böyle uzun uzun sayfalarca bir ödeve gerek yok. Sizden ricam bana bu konuda yardımcı olmanız. Özellikle tarihle ilgili arkadaşlar bu konuda oldukça bilgilidir diye düşünüyorum. Sözde ermeni soykırımı nedir? Böyle bir şey yaşandı mı vs. Umarım yardımcı olursunuz. İyi günler.

Lobicilik faliyetleri destekli olmayan bir kaynak bulman internette zor, burada araştırmak yerine google dışında yandex v.b arama motorlarını kurcalaman gerek. Daha ciddi kaynaklar için kütüphanelere gitmen gerek. En sağlam kaynaklar ise ikiye ayrılıyor; birincisi o zamanları yaşamış yaşlılar (ki en son 20 yıl önce cenazesine katıldığım biriydi) ikincisi ise kapalı (yani standartta kapalı) Osmanlı arşivleri.

Sema Soykan isimli yazarın konuyla ilgili kitabı var olabilir.

Neden mi gerçek değil? Osmanlı'da Ermenilerin göç etmeye başlamasından önce nüfus sayımına göre 1.031.708 Ermeni vardır. (1906 yılı sayımına göre) Göç sonucunda hayatta olan ve göç eden Ermeni nüfusu 812 bin iken, 100 bine yakın Ermeni'de müslüman olarak Türkiye'de kalmıştır. Göç eden ve kalan nüfusu topladığımızda zaten 912 bin yapıyor. Yüzlerce kilometre göç ediyorlar, o zamanın şartlarında illaki göç sırasında hastalanarak ölen insanlar da vardır. Bir kısmı da kendi çıkarttıkları isyanlar sonucunda öldürülmüşlerdir. Hadi 50 bin de isyan sonucu ölen Ermeni nüfusu de etti mi sana 1 milyon.

Göç sonucunda hala hayatta olan 900 bin Ermeni varken; göç öncesi sayımlarda da 1 milyon Ermeni yaşadığı sabit iken; nasıl olur da 1,5 milyon Ermeni sözde soykırım sonucu öldürülmüş olabilir. Nasıl mümkün olabilir bu. Ödevin de üzerinden aylar geçmiş ama kusura bakma.

Wilson ilkeleri ile gaza gelen ermenilerin hazin sonu. Göç etmek zorunda kaldılar, Osmanlı'nın köylerini basıp hamile kadinlari oldurduler. Göç sırasında da isyan edenler oldu, hastalıktan ölenler oldu. Katliam yapan bir millet varsa o da ermenilerdir. Bu iş öyle hamile kadinlari, küçük çocukları oldurmekle olmuyor. Osmanlı'nın bu yanını seviyorum iste.

Yeni konular

Geri
Yukarı