Çözüldü Eserlerde Yapılan Göndermeler Telif Hakkına Girer Mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
33
Şu an bir hikaye yazıyorum da, daha sonra da bir kaç kişilik ekip ile oyuna dönüştürmeyi planlıyoruz. Sorum şu:

Bu hikayede, aynı zamanda yapacağımız oyunda da, sevdiğimiz oyunlara ve filmlere göndermeler yapmak istiyoruz. Atıyorum bir filmde bir isyan oluyor, biz hikayemizde bu isyanı geçmişte yaşanmış gibi göstersek, veyahut bir oyundan bir araç/gereç ya da bir karakterin adını biraz değiştirerek geçirsek veya simasını göstersek telif hakkına girer mi? Hangi durumlarda telif hakkına girer, hangi durumlarda girmez?

Bilgisi olan arkadaşların cevap vermesi bein mutlu edecektir, şimdiden teşekkürler :)

Çözüm
Şöyle ki hikaye onun üzerine kurulu olmayacak zaten, hikaye özgün olacak ama ufak bi' leke olmasını istiyoruz. Sadece dikkat edenlerin anlayabileceği birkaç gönderme eklemeyi düşünüyoruz abartılı olmayacak yani. İndie oyunlarda çokça rastlıyoruz zaten ama telif vb. bir şey yaşamamak için nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

Öyleyse bir şey olmaz diye düşünüyorum. Eserlerde hangi durumlar intihale girer konusu makale yazarkenki gibi kesin çizgilerle belirli değil. Olayın geçtiği mekan, zaman ve karakterlerde değişiklik yaparsanız iyi olur.
İntihale girer. Yakın zamanda Tutunamayanlar dizisinde benzer olay yaşanmıştı. Birebir ya da büyük oranda benzerlik olmaması gerekir. Esinlenebilirsiniz, ilham alabilirsiniz ancak özgün olmalı.
Şöyle ki hikaye onun üzerine kurulu olmayacak zaten, hikaye özgün olacak ama ufak bi' leke olmasını istiyoruz. Sadece dikkat edenlerin anlayabileceği birkaç gönderme eklemeyi düşünüyoruz abartılı olmayacak yani. İndie oyunlarda çokça rastlıyoruz zaten ama telif vb. bir şey yaşamamak için nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

Filmlerde olmuyorsa bence burda da olmaz ama o oyunun karakterlerin tipleri kopyası olursa bir sıkıntı olur mu bilemedim ama isimde bence bir şey diyemezler çünkü özgür düşünce. Şimdiden iyi çalışmalar diyorum. Oyununuz çıkarsa kesinlikle oynayacağım.

Öyleyse bir şey olmaz diye düşünüyorum. Eserlerde hangi durumlar intihale girer konusu makale yazarkenki gibi kesin çizgilerle belirli değil. Olayın geçtiği mekan, zaman ve karakterlerde değişiklik yaparsanız iyi olur.

Çözüm
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı