Eset Smart Security Premium Kurulumu ve İdeal Güvenlik Ayarı

Makaleler
35
og-technology-001.jpg

Köklü firmalardan Eset'in Smart Security Premium uygulamasınının kurulumunu ve ideal güvenlik yapılandırmasını gözlemlerken diğer Eset ürünleri için Internet Security ve NOD32 Antivirüs için de aynı süreç olacağını belirteyim. Eset'in ürünleri ücretlidir.

Smart Security çok daha kapsamlı özellik barındırdığından ve gelişmiş koruma sağladığından bunun üzerinden yapılandırma gösterildi. Günümüzde özellikle UEFI'ye yerleşebilecek zararlıları da karşı bu şekilde güvenlik yapılandırması yapmak sizi yeterince koruyacaktır.

Şunu da vurgulamak gerekiyor. Eset'in korsan uygulamalarının veritabanı ile lisanslı ürünlerinin veritabanları isim olarak aynı olsa da içerik olarak farklıdır. Bu yüzden korsan kullananların (warez key de bulsa) yeterli koruma alamamaları doğaldır. Yasal satın alınan lisanslarda Eset'in gayet güzel koruma sağladığını belirtirim.

UYARI: Daha öncesinde farklı güvenlik yazılımları kullanıyorsanız çakışmaması amacı ile kendi resmi kaldırma araçları ile kaldırın.

Kurulumu:

Eset'in resmi sitesi üzerinden güncel uygulamasını indirin. Bireysel ürünleri indirin Kurulum dosyasını yönetici olarak çalıştırın.

1.jpg

Uygun dilip seçip, Devam Et butonuna basarak ilerleyin.

2.jpg

Lisans koşullarını okuyun, veri toplama, uygulama özellikleri gibi birçok bilgi burada ve ardından Kabul Ediyorum butonuna basarak ilerleyin.

3.jpg

Yasal lisansınız var ise Lisans Anahtarını Girin kısmından mevcut lisansınızı girin. Lisansınız yok ise de ücretsiz 30 günlük deneme sürümünü başlatabilirsiniz. Ek bilgi olarak şunu da belirteyim. Başta belirttiğim yasal lisans ve olmayan lisanslardaki veritabanı farkı deneme sürümü ile lisanslı sürümde de kısmen var.

4.jpg

Lisans anahtarını girip Devam butonuna basın.

5.jpg

Lisansınızın türüne göre hangi uygulama yüklenmesi gerekiyorsa Eset otomatik buluyor. Örneğin NOD32 Antivirüs lisansınız var ve Smart Security sürümünü yüklemiştiniz. Otomatik uygulama NOD32 dosyalarını indirecektir. Devam butonu ile ilerleyin.

6.jpg

Bu adım çok önemli. Özellikle İstenmeyen Türden Uygulamaların Algılanması kesinlikle etkinleştirilmeli. ESET LiveGrid kurulum antlaşmasında belirtildiği verileri toplamakta. Tavsiyem onun da etkinleştirilmesi gerektiği. Yeterli koruma için etkinleştirmeniz tavsiye edilir.

7.jpg

Kısa bir kurulum süreci gerçekleşecek.

8.jpg

Kurulum başaralı ile bitti ise bu ekranı göreceksiniz. Bitti butonuna basabilirsiniz.

9.jpg

Kurulum sonrası isteğe bağlı bu özellikleri etkinleştirmeniz sorulacak. Burada ihtiyacınız var ise etkinleştirin, aksi taktirde gereksiz sisteme yük bindirmesin.

10.jpg

Kurulum sonrası tavsiyem bilgisayarı yeniden başlatmanızdır.

Yapılandırma:

Eset Smart Security Premium'u daha etkin ve verimli bir şekilde kullanmak için bazı yapılandırmalar yapabilirsiniz. Belirteceğim yapılandırma adımları güvenlik seviyesini bir tık daha artıracaktır. Buradaki tüm ayarları değil, değiştirilmesi gerekenleri göstereceğim. Belirtmediklerim aynı şekilde kalmalı.

11.jpg

Ayarlar --> Gelişmiş ayarlar butonuna basın.

12.jpg

Algılama Altyapısı kısmından Tehlikeli olabilecek türden uygulamaların algılanmasını etkinleştir aktif hale getirilmeli.

13.jpg

Gerçek zamanlı dosya sistemi koruması bölümünden ThreatSense parametreleri kısmından Gelişmiş sezgisel tarama/DNA imzalar aktif hale getirilmeli.

14.jpg

Bulut tabanlı koruma kısmından İletişim e-posta adresi (isteğe bağlı) girmeniz önerilir. Zararlı olabilecek dosyaları sunucuya gönderdiğinde sizden ek bilgi veya veri istenebilir. Bu yüzden sizinle iletişime geçmelerinde bir sakıncası yoktur.

15.jpg

Kötü amaçlı yazılım taramaları bölümünden isteğe bağlı tarama profili "Kapsamlı tarama" olarak seçilmelidir. Tarama süresi uzun ve sistem performansını çok kullansa da kapsamlı analiz için gerekmekte. Ardından E-posta dosyalarını da aktif hale getirin. Özellikle Outlook kullanıcıları için gelen mesajların analizi önemlidir.

16.jpg

HIPS bölümündeki HIPS Ayarları başlığındaki filtreleme modunu eğer uzman birisi iseniz "Etkileşimli mod" olarak ayarlamanızda fayda vardır. Değilseniz "Otomatik mod" olarak kalması uygundur.

17.jpg

Ağ koruması bölümündeki "Ağ saldırına karşı koruma" menüsünde "Yetkisiz giriş algılama" kısmına gelin. DNS Zehirleme algılama kısmını aktif hale getirin. Fakat şunu da belirteyim. Hatalı DNS zehirlemesi tespiti ile karşılaşma durumunuz yüksek.

Bu adımlardan sonra ESET ile maksimum güvenliktesiniz.

Lazım değil. Bilgisayarı yavaşlatıyor. Hırsızların ana baba adından kütüğe bile rahatça ulaşılabildiği 21. yüzyılda gereği bile yok.
Windows Defender’i kullanmaya devam edin siz.
Ben hayatımda Defender kadar saçma bir yazılım görmedim. Arkadaş bir günde 2 kere güncelleştirme gelir mi bir antivirüs yazılımına ? Bıktırdı artık kapattım Kaspersky Free yükledim.
Ayrıca “Antivirüs’e gerek Yok ! Ben bilinçli kullanıcıyım” diyen insanlara sesleniyorum. Girdiğiniz sitelerin çerezleri, verileri bilgisayarınıza indiriyor tarayıcılar. Sebebi diğer ziyaret edişinizde site daha hızlı açılsın diye. Site sahipleri o çerezler içine trojen, keylogger falan koyarsa görürüm sizi. Sonra burda açarsınız “Abiii oyunlarda FPS düştü, işlemci %100 kullanıyor, HDD %100 kullanıyor” diye ağlarsınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows Defender’i kullanmaya devam edin siz.
Ben hayatımda Defender kadar saçma bir yazılım görmedim. Arkadaş bir günde 2 kere güncelleştirme gelir mi bir antivirüs yazılımına ? Bıktırdı artık kapattım Kaspersky Free yükledim.
Ayrıca “Antivirüs’e gerek Yok ! Ben bilinçli kullanıcıyım” diyen insanlara sesleniyorum. Girdiğiniz sitelerin çerezleri, verileri bilgisayarınıza indiriyor tarayıcılar. Sebebi diğer ziyaret edişinizde site daha hızlı açılsın diye. Site sahipleri o çerezler içine trojen, keylogger falan koyarsa görürüm sizi. Sonra burda açarsınız “Abiii oyunlarda FPS düştü, işlemci %100 kullanıyor, HDD %100 kullanıyor” diye ağlarsınız.
Kimseden saklayacak param veya özelim yok.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı