Çözüldü Eski HDD'yi harici disk olarak biçimlendirmek

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Egoistt

Hectopat
Makaleler
3
Öncelikle merhabalar. Elimde bulunan eski HDD'yi kutu içerisine yerleştirerek harici kullanıma hazırlamıştım. Pek ihtiyaç duymadığımdan mı, yoksa zaman bulamadığımdan mı bilinmez bugüne kadar hiç dokunulmadı. İçerisinde önceki bilgisayara ait işletim sistemi ve yazılımlar bulunuyor.
İçerisinde 2 disk bulunuyor. Bunları farklı bir bilgisayara ihtiyaç duymadan tek disk halinde biçimlendirmem mümkün mü? Nasıl yapabilirim?
Teşekkür ederim.

1625565491265.png

Kısacası yukarıda gördüğünüz HDD'yi tek disk halinde biçimlendirmek istiyorum. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Disk Windows kuruluymuş görmedim. CMD’yi yönetici olarak çalıştırıp sırasıyla şu komutları deneyin.

diskpart
list disk
sel disk x (x yerine biçimlendireceğiniz diskin numarası kaçsa onu yazın.)
clean
exit
exit

Tekrardan disk yönetimine gelip sağ tıklayıp diske yeni bölüm oluşturun.
Disk Windows kuruluymuş görmedim. CMD’yi yönetici olarak çalıştırıp sırasıyla şu komutları deneyin.

diskpart
list disk
clean
exit
exit

Çözüm
Sanırım bu disk içinde Windows kurulu. Bunu Windows kurulum USB ile biçimlendirip kurulum ekranından çıkın. Ardından bilgisayarı geri açıp NTFS olarak biçimlendirin. Ek olarak harf atayın. İşlem bu kadar.
Ana bilgisayara ait verilerde herhangi bir kayıp oluşur mu hocam?

diskpart
list disk
clean
exit
exit

Dediklerinizi uyguladım, teşekkür ederim. Fakat disk yönetimine girdiğimde aşağıdaki uyarıyı veriyor:
1625569762319.png

"İptal" diyerek devam ettiğimde disk aşağıdaki gibi görünüyor:
1625569834851.png

Sağ tıkladığımda "Diski başlat" seçeneği bulunuyor.

Geri
Yukarı