Eski laptopa SSD yükseltmesi yaparken dikkat edilmesi gerekenler

PSAlvador

Decapat
Daha fazla  
Meslek
İntörn Tıp Doktoru
Casper Nirvana TW9 model laptopuma SSD yükseltmesi yapmak istiyorum fakat takmadan önce nelere dikkat etmem gerektiği konusunda şüphelerim var. Bilgisayar 10 yıllık bir cihaz olduğu için piyasada bulabileceğim herhangi bir SSD'yi rahatça kullanabilir miyim? Almayı düşündüğüm SSD bu:

Kingston A400 Serisi SA400S37/240G 2.5" 240 GB SATA 3 SSD Fiyatları ve Özellikleri (n11.com)

HDD'yi yuvasından söküp direkt olarak SSD'yi takıp Windows 10 kurup yoluma devam edebilir miyim? Herhangi bir destekliyor mu desteklemiyor mu araştırmam gereken bir durum var mı?

Hiçbir sıkıntı olmaz, direk takabilirsiniz. Sadece harici SSD olup olmadığı konusunda dikkat etmeniz lazım eğer başka bir ürün bakarsanız, onun dışında sıkıntı yok.
Ama benden daha bilgili arkadaşlar varsa onlarda yardımcı olursa iyi olur.

Problem olmaz tak çalıştır şeklinde kullanabilirsiniz. Geriye dönük uyumludur. Tek problem SATA 2 hızlarını geçemezsiniz. Yani SSD'nin tam performansından faydalanamazsınız ancak SSD takmak her türlü sisteme can verdiği gibi sizin sisteminizide çok daha kullanılabilir hale getirecektir. Bir çok SSD seçme rehberi var bunlardan faydalanarak modeller hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Problem olmaz tak çalıştır şeklinde kullanabilirsiniz. Geriye dönük uyumludur. Tek problem SATA 2 hızlarını geçemezsiniz. Yani SSD'nin tam performansından faydalanamazsınız ancak SSD takmak her türlü sisteme can verdiği gibi sizin sisteminizide çok daha kullanılabilir hale getirecektir. Bir çok SSD seçme rehberi var bunlardan faydalanarak modeller hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.
Anladım, eski HDDmi de HDD kutusu alıp harici kullanmak istiyorum, madem SATA 2 hızlarını geçemeyeceğim, bana önerebileceğiniz SSD var mıdır? Teşekkür ederim.

Bence ileriye yönelik düşünebilirsiniz. Olay sadece sıralı yazma hızı değil. Rastgele yazma hızları ve IOPS değerleri çok önemli. Sürekli yazma silme işlemi yapmanız gerekmiyordur diye düşünüyorum. Normal bir kullanıcı için en ucuz SSD bile hayat kurtarıcı. Burda bütçe devreye giriyor. İleriye yönelik olarak düşünülürse Samsung 860 EVO alınabilir ancak SATA SSD'ler arasında en pahalılardandır. Başka bir bilgisayara geçtiğiniz zaman SSD'nizi alırsınız. Kronik sorunlu olmayan SSD'lerden biri seçilmeli.
Casper Nirvana TW9 model laptopuma SSD yükseltmesi yapmak istiyorum fakat takmadan önce nelere dikkat etmem gerektiği konusunda şüphelerim var. Bilgisayar 10 yıllık bir cihaz olduğu için piyasada bulabileceğim herhangi bir SSD'yi rahatça kullanabilir miyim? Almayı düşündüğüm SSD bu:

Kingston A400 Serisi SA400S37/240G 2.5" 240 GB SATA 3 SSD Fiyatları ve Özellikleri (n11.com)

HDD'yi yuvasından söküp direkt olarak SSD'yi takıp Windows 10 kurup yoluma devam edebilir miyim? Herhangi bir destekliyor mu desteklemiyor mu araştırmam gereken bir durum var mı?

Sizin seçtiğiniz SSD'de sorun yaşama oranı düşük alıp kullanabilirsiniz.
Patriot, WD Blue gibi modellerede bakabilirsin.

Geri
Yukarı