Eski Nesil Kartlar ile Sistem Toplanır mı?

Konatus

Kilopat
Yer
Tatooine
Daha fazla  
Arkadaşlar Polaris ve Pascal mimarili kartların çıkmasının ardından eski nesil kartların fiyatı düştü. Örneğin 2000 lira civarında fiyatı olan R9 390X şuan 1400 liraya bulunabiliyor. Ama alınır mı? Benim bu zamana kadar iyi bir sistemim olmadı ama İnşallah çok yakında bir sistem toplayacağım. Tamam 7-8 bin liralık bir sistem toplayamam ya 3 binlik ya 4 binlik olur. Böyle bir durumda benim alabileceğim kartlar taş çatlasa 1500 lira olabilir. GTX 1060 almak istemiyorum. Nvidia'nın belirttiği gibi SLI sağlıklı değil ama, bir iki yıl sonra kartın ömrü azalınca aynısından alıp SLI veya CF yapmak bana mantıklı geliyor. Geçen açmış olduğum bir konuda GTX 1060'ın, bana iki yıl boyunca oyunları 1080p de çok rahat bir şekilde ultrada veya very highde oynatacağını, 2 yıl sonra hafif hafif high ve medium'a doğru düşüş yapmam gerektiğini belirtmişti bazı arkadaşlar. Bu yüzden ısınamadım GTX 1060'a. Sonra 1080 tabiki böyle bir bütçeyle alamam. Bu yüzden 1070 düşündüm. Ama onu alırsam diğer parçalar dengesiz olacak ki benim monitörüm de yok. RX kartları düşündüm. 480'in hala özel soğutucu modelli olanları gelmedi. 470 de olabilir. Ama şu da var. Bu zamana kadar bir sistemim olmadı. Yani kaliteli bir sistemim. Kurslara gittim kendi başıma öğrendim ve yaşıma göre bayağı bir bilgisayar bilgisi öğrendim. Arkadaşlarıma bilgisayar topladım vs. Pascal ve Polaris çıkmadan önce de hep R9 390X veya GTX 970'li bir sistem hayal ettim. Şimdi asıl soru şu; GTX 970 veya R9 390X ile sistem toplanır mı? Emek verip de okuduğunuz için teşekkürler...

Son düzenleyen: Moderatör:
Eski kartlar 3-4 ay önce alınıyordu ve 3-4 sene idare edilir deniyordu. Yeni kartlar çıkınca 1 senelik ömürleri kalmadı :) Yeni kartlar eski kartlardan daha iyi ve daha ucuz. R9 390X alırsanız güç kaynağı iyi olması lazım. Hele bir de CF yaparsanız hem çok sağlam bir güç kaynağı hemde elektrik faturasında ciddi yükselme görebilirsiniz. R9 390X 275 watt harcıyor. Bence en iyi seçim GTX 1060 olacaktır. 3 sene 1080P yüksek ayarlarda sıkıntı çıkarmaz. Zaten teknoloji çok hızlı ilerliyor. GTX 960 ile GTX 1060 arasındaki performans farkı çok fazla. 3 nesil sonraki kartın gücünü tahmin etmek bile çok zor. İlerde SLI veya CF yapacağınız zaman, zamanın güçsüz kartı olarak kalacak diğer kartlara göre. Mesela GTX 660 şimdi yeni çıkan kartların yanında çöp kalıyor. SLI de yapılsa çöp kalacaktır. O yüzden bence GTX 1060'ı tercih edin 3 sene sonra GTX 1360 mı olur ne olursa yeni bir kart alırsınız.

Eski kartlar 3-4 ay önce alınıyordu ve 3-4 sene idare edilir deniyordu. Yeni kartlar çıkınca 1 senelik ömürleri kalmadı :) Yeni kartlar eski kartlardan daha iyi ve daha ucuz. R9 390X alırsanız güç kaynağı iyi olması lazım. Hele bir de CF yaparsanız hem çok sağlam bir güç kaynağı hemde elektrik faturasında ciddi yükselme görebilirsiniz. R9 390X 275 watt harcıyor. Bence en iyi seçim GTX 1060 olacaktır. 3 sene 1080P yüksek ayarlarda sıkıntı çıkarmaz. Zaten teknoloji çok hızlı ilerliyor. GTX 960 ile GTX 1060 arasındaki performans farkı çok fazla. 3 nesil sonraki kartın gücünü tahmin etmek bile çok zor. İlerde SLI veya CF yapacağınız zaman, zamanın güçsüz kartı olarak kalacak diğer kartlara göre. Mesela GTX 660 şimdi yeni çıkan kartların yanında çöp kalıyor. SLI de yapılsa çöp kalacaktır. O yüzden bence GTX 1060'ı tercih edin 3 sene sonra GTX 1360 mı olur ne olursa yeni bir kart alırsınız.
Ama GTX 1060'ın SLI desteği olmamasını biraz takıyorum ben. GTX 1060 ve R9 390X aynı fiyat şuan hemen hemen. Ne yani alınmaz mı 390X?

Ama GTX 1060'ın SLI desteği olmamasını biraz takıyorum ben. GTX 1060 ve R9 390X aynı fiyat şuan hemen hemen. Ne yani alınmaz mı 390X?
GTX 1060 yerine şuan yeni çıkan bir kart alsanız, ilerde SLI-CF yapacak olsanız, hem eski mimarisi olacak, güncellikten uzaklaşacak ve yeni kartlar çıktığında işe yaramaz olacak. Mesela şuan eski GTX 660'ı SLI yaptığınızı düşünün. 2 tane olsa da pek işe yaramayacak. GTX 1060 zaten 3 senede zor eskitilir. Eskiyince de 2 kat 3 kat daha performanslı kartlar piyasada olacaktır GTX 1260-1360 gibi. GTX 1060 şuan daha avantajlı. Hem daha güncel hemde çok daha az enerji tüketimi var. SLI desteği yok ama SLI yapacak olsaydınız X99 sisteme geçilmesi lazım, X99 sisteme geçmesseniz 2 kart olsa da 2 kat performans olmazdı ve sizi tatmin etmezdi. X99 uyumlu işlemciler de zaten çok pahalı. Aşağıda bazı oyun testleri var iki kartda birbirine yakın performansda. Bence ucuz da olsa R9 390X alınmaz. Ciddi bir enerji tüketimi var.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

SLI desteği yok ama SLI yapacak olsaydınız X99 sisteme geçilmesi lazım.

Şurası dışında tüm paragrafa katılıyorum. X99 anakartlar SLI'ın x16 x16 çalışması için şart ama SLI için x16 x16 şart değil, x8 x8 de SLI olabilir ve x8 x8 ile x16 x16 arasında 2 3 FPS anca oynuyor, bununla ilgili videolar var.

Şurası dışında tüm paragrafa katılıyorum. X99 anakartlar SLI'ın x16 x16 çalışması için şart ama SLI için x16 x16 şart değil, x8 x8 de SLI olabilir ve x8 x8 ile x16 x16 arasında 2 3 FPS anca oynuyor, bununla ilgili videolar var.
O kadar detayını bilmiyordum teşekkürler, ama SLI yapılınca tam performans alınmıyor. O yüzden SLI-CF'ye gerek yok :)

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı