Eski Toshiba laptop HDD değişimi

SupremeAuthority

Hectopat
Toshiba Satellite L755
Intel® Core™ i5-2410M işlemci
Anakart çipseti: Intel Cougar Point HM65, Intel Sandy Bridge
Disk sürücüsü: Toshiba MK6465GSXN (640 GB, 5400 RPM, SATA-II)

Merhaba arkadaşlar;
Bilgisayarım neredeyse 10 yılı doldurdu. Batarya bitti, PC uzun zamandır aşırı yavaş ve bad sector var, DVD ROM sıkıntılı. Anlayacağınız PC ömrünü doldurmak üzere ve epey masrafı var. Temizlik ve format için 150 lira istediler. HDD değişimi için aklımda 250 liralık bir bütçe var ve 500 GB civarı bir depolama alanına ihtiyacım var.

Ders çalışmak için video ve dosya indiriyorum, izlediğim dizileri indiriyorum, arada oyun oyunuyorum vs. yani indirme ve silme işlemlerini sıklıkla yapıyorum. SSD'ye göre HDD'nin bu bakımdan daha uzun ömürlü olduğunu okudum. Yine bu depolama alanına sahip SSD fiyatları pahalı geldi.

1- Alttakini almayı düşünüyorum. 7200RPM SATA3, bilgisayar bunu destekler mi? Önerir misiniz?
https://www.hepsiburada.com/wd-black-500gb-7200rpm-sata-3-32mb-2-5-notebook-disk-wd5000lplx-p-BD803154

2- Bilgisayarın kalan ömrünü de dikkate alarak, biraz daha bütçe artırıp bu donanıma SSD almaya değer mi? SSD montajı için ayriyeten kablo, kutu vs. almak gerekiyor mu, ekstra masrafı olur mu?

Başka öneriniz varsa marka/model olarak link yazar mısınız? Neden önerdiğinizi de yazarsanız sevinirim, bu konuda teknik bilgim yok. Şimdiden teşekkürler. :)

@Siyah Martı Youtube a baktım daha önce, fana ulaşmak için tüm kasayı sökmek gerekiyor. Ondan cesaret edemedim. 100 lira temizlik 50 lira format dedi. Malesef çok fazla alternatif yok bulunduğum yerde. Black Friday i hatırlattığınız iyi oldu. Hangi sitelere bakmamı önerirsiniz ve tavsiye ettiğiniz marka/model var mı?

@Sakin Yakın zamanda bilgisayarı değiştirme durumum yok ne yazık ki. Şimdilik işimi görüyor, dayandığı zamana kadar kullanırım muhtemelen. Şu an SSD'ye daha sıcak bakmaya başladım. Ama fiyatı çok yukarılara çekmek istemiyorum: Yukarıda da belirttim, bu bilgisayara uyan SSD teknolojisi yeni bilgisayarlarda eski kalacak. Malum teknoloji geliştikçe daha yenisi, daha iyisi çıkıyor.
Siz de marka/model tavsiye ederseniz sevinirim.

@161553 Yardımınız için tekrar teşekkürler, diğer önerilerle birlikte fiyat değerlendirmesi yapacağım.

480-500 gb işimi görür. F/P açısından bilgisayarımın donanımına uygun olanları link olarak atar mısınız arkadaşlar? İlgilenen herkese teşekkür ederim.

Tam olarak bu yüzden kısa vadede değiştirecekseniz kaliteli ve yüksek fiyatlı ürünlere yönelin dedim. Ama böyle bir düşünceniz olmadığına göre ortalama bir ürün yeterli olacaktır. Daha düşüğüne ben para vermem, kullanmayacağım ürünüde tavsiye edemem. o yüzden benim görüşüm linkte ki üründen yana. Cihazınıza fazlasıyla yetecektir. Bilgisayarı yenilediğiniz zamanda yetersiz kalacağını düşünürseniz bir disk kutusu alıp içine koyarsınız ve taşınabilir disk olarak kullanmaya devam edersiniz.

Nette her yerde Windows kurulum videosu mevcut, Technopat'ın da mevcut.

Siteden ziyade seçtiğin ürünün satıldığı online satış yapan siteleri tarayıcıda bulundur. Hangi sitedeki indirim yapar bilemezsin. Şu an listende olmayacak kadar pahalı bir ürün indirimle alabileceğin seviyeye de inebilir yani alternatiflerin de olsun. Sonuçta herkes indirim yapmayacak o gün.

Arkadaşlar merhaba, yine geldim. :) Fiyat daha fazla iner miydi bilmiyorum ama önerileriniz doğrultusunda Samsung 500GB 860 EVO 467 liraya Vatan mağazadan satın aldım. Uyumluluğu konusunda tekrar onayınızı almak isterim.
https://www.vatanbilgisayar.com/samsung-500gb-860-evo-sata-3-0-okuma-550mb-yazma-520mb-ssd.html

Bilgisayarı temizletmeden önce riske girmemek adına içindeki fotoğrafları DVD ye aktarmak istiyorum ama DVD rom un bozuk olduğundan bahsetmiştim.

Bir başka bilgisayar ile uzak masaüstü bağlantısı kurup o şekilde yazdırabilir miyim? Böyle bir şey deneyen ya da deneyebilecek olan varsa yardımcı olabilir mi?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı