Ethernet kablosu hızı çok yavaş

Evet hızıma baktım 100/100 Mbps olarak gözüküyor.
Şöyle anlatayım bir de; ben modem IDE sıfırladım Wi-Fi adı fabrika ayarındaki gibi oldu, ama Ethernet ile bağlayınca 6 ay önce yaptığım isim ile gözüküyor. Ve genellikle tanımlanamayan ağ diye çıkıyor. Ayarı falan var mı bu işin? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Evet, internet kablosu uçları için pense vardı onun ile kestim hepsi düz olacak şekilde sıralama yaptım her iki tarafa. Sorun şu ki çok yavaş, tarayıcı sonuçları hemen buluyor ama siteye girince sıkıntı başlıyor.

Çok iyi simetrik kestim kabloyu, alabileceği maksimum hız 100 Mbps olarak gözüküyor.

Ethernet kablom galiba CAT5 mi?
Alınan/İletilen 100/100 gözüküyor.

Alınan/İletilen hız 100/100 Mbps olarak gözüküyor. 24 olduğu halde 1 Mbps'ye ulaşamıyorum.

Evet CAT5 galiba ama çok kötü maalesef hızım halbuki çok uzun değil kablo 10 metre.

İşinizi görebilir hocam.

Evet hızıma baktım 100/100 Mbps olarak gözüküyor.
Şöyle anlatayım bir de; ben modem IDE sıfırladım Wi-Fi adı fabrika ayarındaki gibi oldu, ama Ethernet ile bağlayınca 6 ay önce yaptığım isim ile gözüküyor. Ve genellikle tanımlanamayan ağ diye çıkıyor. Ayarı falan var mı bu işin? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Evet, internet kablosu uçları için pense vardı onun ile kestim hepsi düz olacak şekilde sıralama yaptım her iki tarafa. Sorun şu ki çok yavaş, tarayıcı sonuçları hemen buluyor ama siteye girince sıkıntı başlıyor.

Çok iyi simetrik kestim kabloyu, alabileceği maksimum hız 100 Mbps olarak gözüküyor.

Ethernet kablom galiba CAT5 mi?
Alınan/İletilen 100/100 gözüküyor.

Alınan/İletilen hız 100/100 Mbps olarak gözüküyor. 24 olduğu halde 1 Mbps'ye ulaşamıyorum.

Evet CAT5 galiba ama çok kötü maalesef hızım halbuki çok uzun değil kablo 10 metre.

CAT 5 kullanıyorsunuz sıfırdan CAT 6 alın ama kesmeyin fazlasını toplayın.

24 Mbps'lik paket kullanıyorum. Wi-Fi ile hız testi yaptığım zaman 15-16 gibi değerler alıyordum. Ben de kablolu yapayım, düzelir dedim. Yaklaşık odanın içine göre kestim. 10 metre internet kablosu buldum. Uçlarını yaptım, pense ile sıktım. Denemek istedim, baktım tarayıcı açılıyor, sonuçlar listeleniyor ama sitlere giriş çok ağır. Hatta hiç giriş yapamıyorum. Hız testi bile yapamıyorum, en son bir site buldum, test yaptım, değerler; 570kps- 750kps olarak çıktı. Bu sorunu nasıl halledebilirim? Kablonun hangi kategoride olduğunu bile anlamadım. CAT5 mi? CAT6 mı? Yaklaşık 10 yıl önce almıştık kabloyu, kullandık epeyce 5 sene falan laptop alınca kaldırdım gitti. Tekrar yeni bilgisayar alınca kablolu olsun dedim ama olmadı. Bu sorun nasıl çözülür ayarı var mı? Nasıl bir yol izlemeliyim? Yardımcı olursanız çok sevinirim. not: Modem içinden çıkan kısa kablo denedim, çok iyi çalışıyor ama kısa olduğu için işime yaramadı.
10 Yıllık kablo kabloya bir dokunun sağa sola eğip bükmeye çalışın ya taş gibi olmuş ya da çürümüştür zaten sertleşmesi bir çürümedir bugün kaliteli data kabloları bile 10.yılında arızalar yapıyor sıradan ucuz piyasa malı data kablosu bırakın çürüsün 🙂 Nexans,reçber gibi bilindik kaliteli markalardan 23 awg,halojen free dış mekan cat6 kestirip alın temiz temiz kullanın yok illa kullanacağım ben işsizim canım sıkılıyor zaman geçsin uğraşacam dersen al eline multimetreyi sesli diyot kademesine getir 8 adet teli tek tek test et mesela yeşil renk için multimetrenin siyah ucunu bir tarafa kırmızı ucun diğer tarafa tuttur sonra hareket ettir bakalım hala ötüyormu eğip bükerken ses geliyorsa hala o telde kopma yok sırası ile diğerlerine devam et.Hepsinde sonuç aynı kopma yok ise rj45lerini düzgün çak rj45 kablo test cihazına bağla bak orda'da sağlam ise kullan düzgün derken yani kablo kılıfı konnektörün kılıf kilitleme kısmına girsin ekstra olarak rj45 çakmadan önce güzel görünmesini istersen rj45boot (rj45 kılıfı)kullanabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı