Evde neon lamba kullanmak

alicnayddn

Centipat
Bir videoda gördüğüm üzere bu konu dikkatimi çekti. Evdeki berbat ve aşırı fazla olan aydınlatmalar insanı aşırı sıradan hissettiriyor. Bu neon lambalar hakkında pek bilgim yok. Sadece hoş gözüktüğünü biliyorum. Bilgi verebilecek olan var mı fiyatlar, güç tüketimi, tavsiyeler verebilecek olanlar var mı?
Aşağıdaki fotoğraftaki neon aşırı hoş:
Screenshot_2020-12-12-22-00-12.png

Hocam açık konuşmak gerekirse bende kendi odamda kullanıyorum güç tüketimi hakkında konuşursak çok değil beyhan hocamın odasındaki gibi bir neon aydınlatma 7 W yakar. Fiyat konusunda pahalı sebebi is biraz daha fiziki bilgi gerektirir. İçine çeşitli sıkıştırılmış gazlardan dolayı. Sağlık açısından hiçbir sorununu görmedim diğer lambalar hakikatten benim gözlerimi yoruyordu ondan dolayı neon aydınlatma aldım hem göz yormuyor, hem hoş kısacası.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam açık konuşmak gerekirse bende kendi odamda kullanıyorum güç tüketimi hakkında konuşursak çok değil beyhan hocamın odasındaki gibi bir neon aydınlatma 7 W yakar. Fiyat konusunda pahalı sebebi is biraz daha fiziki bilgi gerektirir. İçine çeşitli sıkıştırılmış gazlardan dolayı. Sağlık açısından hiçbir sorununu görmedim diğer lambalar hakikatten benim gözlerimi yoruyordu ondan dolayı neon aydınlatma aldım hem göz yormuyor, hem hoş kısacası.
Nasıl çalışıyor hocam?
Evde yapımına baktım da masraflı çıkar gini gözüküyor.İnternette şekilli mekilli şeyler var.Onlar da 70 tl civarında.Daha ucuzu var mı bunların?Ve de kaliteli kalitesiz olayları var mı lambalarda?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Neon ampüller gaz deşarjıyla belirli AC/DC voltajlarda (100-110 volt gibi) çalışırlar. AC elektrik akımı neon ve az miktardaki diğer gaz karışımlarının içinden geçerek iletilirken bu gaz atomları elektrk akımıyla uyarılıp değerlik (valans) elektronları alt atom yörüngesiyle üst atom yörüngelerine bu esnada sıçrarken foton şeklinde bunu dışarıya ışık enerjisi şeklinde (kuantum mekaniğine göre) verebilmiş oluyor.

Flamanlı bir ampulde ise ampul flamanındaki tungsten atomlarında elektrikle olan ısınma ve akkor hale gelince oluşan foton olayının benzeri neon gazından elektrik deşarjı (boşalımı) sırasında neon gazından dışarıya foton (ışık enerjisi) şeklinde dışarıya verilmiş oluyor.

Elekrikle aydınlatmada gözü yormayan ve göze direk olarak gelmeyen aydınlatmanın
altenatif ve başka çözüm yolları da mevcuttur. Örneğin indirekt (duvardan yansıtmalı) aydınlatma uygulamaları bunun güzel bir uygulama örneğidir. Ancak aydınlatmada harcanan watt değerinin bir kısmı absorbe edilip odaya tümü verilemediğinden daha yüksek watt değerleriyle bu aydınlatmaların maliyetini en baştan kabul edip onaylamanız da gerekiyor.

Daha düşük watt değerleriyle gözü yormadan aydınlatmaının çözümü neon ampullerinden başka örneğin filament LED'lerin 2, 4, 6 watt ampül elektrik güçleriyle ve renk sıcaklığı (Kelvin) olarak da 2700 - 4000 Kelvin arasında) renk sıcaklığı olarak seçeceğiniz dekoratif aydınlatma ampülleriyle örneğin masa lambaları, abajurlar, duvarlardaki aplikler, vb. içinde göze direk gelmeden dolaylı aydınlatma (duvardan dolaylı olarak yansıtılmayla) ile yapılan bazı aydınlatma çözümleriyle LCD TV'lerin ekran parlaklıklığını ayni ışık şiddetlerine ayarlayarak TV'lerin gözü en az yoran şekliyle izlenebilmesi mümkün olabilir.

Gözü yorabilen aydınlatmaların bir örneği olarak reflektörlü spot ampulleri (LED veya akkor ampuller şeklinde) önermeyip sadece noktasal ışık kaynaklarını (flamanlı klasik ampulleri, filament LED'leri) karpuz, abajur, avize, vb. içinde iyice dağıtılıp göze direk gelemeden yapılımış olan uygulamalarını ve göze direk gelebeilecek koşullarda flüoresan ampüllerinin ise sadece yumuşak ışık tonlarını ve (2700 K gibi) tavsiye edebilirim. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı