Evimden cumhuriyet altını çalan arkadaşım

SuiCast

Kilopat
1-2 haftadır aklıma anılarım geliyor. Birden aklıma bir şey takıldı. O sıralar 16 yaşındayım. Bundan 6-7 sene önce falan 2017 başlarında arkadaşım(emin diyelim) bana gel rakı içelim ben hiç içmedim dedi. Tabii ergenlik hevesi kabul ettim. Alırsak nerede içeceğiz falan diye konuşmaya başladık. Bize gidelim size gidelim derken, bizim evde kimse yoktu bize gidelim dedim hemen kabul ettiler.

Eminin yanında bir arkadaşı daha vardı. Neyse rakı alacak param yok. O gün bir yeni rakı 40 TL civarı. Bu gereksiz olan 3. kişi büyük babalık edip rakıyı aldı. Ben sadece içeceği aldım. Neyse geldik bizim eve ben bir sofra açtım fıstık, kavun falan koydum tabaklara. Birisi içmedi biz eminle ikimiz 35'lik rakıyı içtik rakı çok az olduğu için yalnızca hafif sallandık.

Arkadaşım ben lavaboya gideceğim deyip kalktı. Aradan 1-2 dakika geçince bende arkasından gittim. Bir baktım abimle kaldığım odadan sesler geliyor. Kapıyı açtım bir baktım emin abimin anahtarlarını bulmuş. Kilitli dolabını açmaya çalışıyor. Neyse odayı kurcalama abim kızar falan deyip odadan çıkardım bunu. Anahtarları da aldım.

Aradan 2-3 ay geçti abim odasında kilitli dolapta peçeteye sarılı cumhuriyet altını olduğunu ve yerinde olmadığını söyledi. Tüm ev didik didik arandı ama altın bulunamadı. Peçeteye sarılı olduğu için yanlışlıkla çöpe gittiği sonucuna vardılar. Benim ailemle sorunlarım falan vardı o arayı hiç hatırlamıyorum.

Bunca zaman sonra emin ile bu yaşanan olayın, altın kaybolmasından 2-3 ay önce yaşandığını hatırladım. %95 ihtimalle cumhuriyet altınını emin çaldı. Bu emin dediğim çocukta olaydan 3-4 ay sonra benimle ilişkiyi kesti ve kavga ettik. (dayak yedim)

Abimden altının çalındığı tam tarihi öğreneceğim. Sanırım olay 2017 yılının başında doğalgazlar sobalar falan kalmadan önceydi.

Sizce bu durumu abime söylemeli miyim?
Bu kişiye ne yapmalıyız?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşınızın abinizle bir bağlantısı falan var mıydı? Yani rakı içmeye eve gelip kafası hafif güzelken bilmediği bir odada nereyi açtığını bilmediği bir anahtarla altın çalma işi biraz zor. Ya öncesi vardır, ya da abinizin zamanında paraya ihtiyacı olmuş da olabilir. Söylemeye çekindiyse bu şekilde açıklama yapabilir. Sorulara gelirsek bir şey yapmanız pek mümkün değil. Uzun süre geçmiş ve kanıt yok. Abinize bir sorabilirsiniz ancak çok üstelemeye gerek yok. Kimsenin günahını almayalım. :)

Şahsen aradan 1-2 hafta geçmiş bir olay olsa abine durumu anlat gidin konuşun vs derdim fakat aradan yaklaşık 6 yıl geçmiş abinize anlatsanız da, gidip emin ile konuşsanız da hiçbir şey değişmeyecek gibi duruyor. Abinizden durduk yere o yaşta rakı içtiğiniz için (abinin düşüncesi ne olur bilemiyorum sadece bir varsayım yapıyorum.) Laf duyabilirsiniz. Bence konuyu unutmak en mantıklısı olacaktır çünkü aradan çok uzun bir zaman geçtiği için elden hiçbir şey gelmez.

Geri
Yukarı