Evimin desteklediği altyapısının olup olmadığını nasıl anlarım?

Makaleler
44
Türk Telekom kullanıyorum. Taahhüt bittiği zaman başka bir ISS seçeceğim. Ama evimin altyapısında var mı bilmiyorum. Fiber altyapı yok zaten, onu biliyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

İyi Sosyaller.

Türk Telekom kullanıyorum. Taahhüt bittiği zaman başka bir ISS seçeceğim. Ama evimin altyapısında var mı bilmiyorum. Fiber altyapı yok zaten, onu biliyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

İyi Sosyaller.

Ekran görüntüsü alıp atarsanız sonucu tek tek anlatabiliriz. Ekran görüntüsü alırken de adres kısmınızı gizleyin lütfen.

Ya da kısaca şöyle oluyor.

ADSL VAR diyor ise binanızda ADSL hizmet sunulur.

VDSL VAR diyor ise binanızda VDSL hizmet sunulur.

FTTX v1 GPON VAR diyor ise binanızda FTTX yani FTTH/FTTB gerçek fiber altyapı mevcuttur.

FTTX v2 bu da VDSL altyapıya eşdeğer bir bilgi. Yani sokağınızda ve mahallenize kadar ulaşan bir fiber altyapının ulaştığını belirtir. FTTC/FTTN gibi adlandırılması bulunuyor. Zaten VDSL altyapı demek DSLAM kabine kadar fiber, kabinden sonra ses sinyallerine demodülasyona uğrayan sinyaller bakır kablo ile VDSL olarak iletilir.

Eğer şu an VDSL kullanıyorsanız ve hattınızı taşırsanız büyük ihtimalle port kaybetmeden VDSL hizmet alabilirsiniz. Aboneliği iptal ederek yeni ISS hattı tahsil ederseniz elinizdeki VDSL porttan olabilirsiniz.

Geri
Yukarı