Excel IF else çalışmıyor

• Konuyu başlatan eqNd
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 15
  • Görüntüleme 559
Ayrıştırmanızdaki temel mantığı net olarak anlamamız lazım öncelikli olarak. Mesela yunusdaud bir kullanıcı ismi. Siz bu kullanıcı ismiyse GD661 yazsın kullanıcı ismi değilse boş bıraksın gibi bir şey mi istiyorsunuz?

Yunusdaud adlı kullanıcı gördüğünde GD661 yazsın eğer Ahmet123 görürsede GD661 yazsın can123 görürsede GD661 yazsın yani benim belirlediğim kullanıcıları görürse dediklerimi yazsın

Yunusdaud adlı kullanıcı gördüğünde GD661 yazsın eğer AHMET123 görürsede GD661 yazsın CAN123 görürsede GD661 yazsın yani benim belirlediğim kullanıcıları görürse dediklerimi yazsın

Tamam hocam ben yapmak istediğinizi anladım. Yan sekmeye yeni sayfa açacaksınız. Yeni sayfada A sütununa özel kullanıcı adlarını B sütununa özel yazacaksınız.

Sonra ana sayfaya gelip =EĞERHATA(EĞER(DÜŞEYARA(A1; ozeller! A: B; 2; 0)="özel";"GD661";"");"") formülünü kullanacaksınız.
Bu formülde diyor ki kullanıcı adını ozeller isimli sayfada ara ve özel ibaresini görürsen GD661 yaz.

Bu sayfada özel kullanıcıları tanımlıyorsun.

kullanici2.png

Bu sayfa sizin kullanıcı listeniz. Eğer yandaki sayfaya kullanıcıyı özel olarak tanımladıysanız yanında GD661 yazıyor. Durum bundan ibaret.

kullanici.png

Teşekkür ederim bu işime yaradı ben diğer şekildede yapıyordum ikisinide kullanıyorum artık

=EĞER(B2:B="mahe";"GD661";EĞER(B2:B="mafteyn";"GD661";EĞER(B2:B="senan";"GD661";EĞER(B2:B="heinzaw";"GD661"; bu şekildede oluyor

İşinize yaramasına sevindim. Şimdi sizin kullandığınızda formülü her seferinde yeniden düzenlemek gerekiyor. Bu gönderdiğimde ise yalnızca özel kullanıcı olduğunu belirtmeniz yeterlidir.

Hatta bu yöntemle üyeleri birçok gruba dahi ayırabilirsiniz. Mesela premium üyeler, normal üyeler, cezalı üyeler vb. gibi birçok örnek verilebilir. Bunu da 3 gruba kadar eğer 3 gruptan fazlaysa çok eğer kullanarak çözersiniz. Kolay gelsin iyi çalışmalar.

Yeni konular

Geri
Yukarı