.exe Uzantılı Dosyalardan İkon Çıkartmak

Eyyüp İ.

Kilopat
Daha fazla  
Selamlar arkadaşlar,

Bilgisayar programı veya oyun olsun farketmez, arşiv yapan ve istediği orjinal dosya ikonunu internet üzerinde bulamayan kullanıcılar için bir konu açmak istedim. Belki de çoğunuz biliyorsunuz. Açıkçası .exe uzantılı dosyalardan ikon çıkartmayı bende bugün öğrendim. Görsel olarak arşivlerinin güzel görünmesini isteyen arkadaşlar için yardımı dokunur umarım.

1- İlk olarak "Resource Hacker" adlı ücretsiz uygulamayı arama motorundan aratarak, bilgisayarımıza indiriyoruz ve kuruyoruz. Bu program exe ve dll gibi uzantılı dosyaları açmamızı sağlıyor. [Reklam olursa diye link vermedim, yasak mı bilmiyorum.]

2- Daha sonra ikonunu çıkartacağımız programın dosya konumuna geliyoruz. [Programın kısayolu > sağ tık > Dosya konumu Aç]

3- Her ihtimale karşı kullanacağınız .exe uzantılı dosyayı kopyalayıp masaüstüne yapıştırın. [Genelde Tür sekmesi altında "uygulama" yazan dosya.]

4- Resource Hacker programını açıp "File > Open" diyerek masaüstüne kopyaladığınız .exe dosyasını açın.

5- Yukarıdaki işlemden sonra sol tarafta alt alta sıralanmış klasörler göreceksiniz. Bu klasörlerden "Icon Group" adlı klasörü çift tık ile açıyoruz. Açıldıktan sonra yıldız simgeli bir dosya ile karşılaşacağız. Bu dosyaya "Sağ Tık > Save *.ico resource... > İkon dosyasının adını yaz" işlemlerini uyguladıktan sonra ikonun nerede kayıtlı olmasını istiyorsanız oraya kaydedin.

Anlatımım biraz karışık geldiyse ve isteyen arkadaşlar olursa resimli anlatım da yapabilirim.

İyi sosyaller.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…