Çözüldü "Execution Parents" ve "PE Resource Parents" Ne Anlama Geliyor?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
33
Bilindik olmayan programlara karşı bir hassasiyetim var ve kullanmadan önce kesinlikle taratıyorum.
Genelde boyutları yüksek olmadığı için VirusTotal'e yükleyip inceliyorum. Temiz çıkıyorlar fakat Execution Parents ve PE Resource Parents kategorileri altında virüslü dosyalar çıkıyor. Bunların anlamı nedir? İçindeki gizli dosyalar falan mı? Baya kurcaladı bu konu benim kafamı.

Çözüm
Önceden bir mesajımda da belirtmiştim. O kısım sizin yüklediğiniz dosyayı içeren diğer dosyaların önceden taranmış sonuçlarını gösteriyor. Zararlı yazılım gibi sonuçların "Execution Parents" altında çıkmasının sebebi bu.

Örneğin indirdiğiniz A programını VirusTotal üzerinde taratıyorsunuz ve temiz çıkıyor ama "Execution Parents" kısmında ise A dosyasını içinde barındıran ve VirusTotal üzerinde önceden taranmış B dosyaları gözüküyor.
Önceden bir mesajımda da belirtmiştim. O kısım sizin yüklediğiniz dosyayı içeren diğer dosyaların önceden taranmış sonuçlarını gösteriyor. Zararlı yazılım gibi sonuçların "Execution Parents" altında çıkmasının sebebi bu.

Örneğin indirdiğiniz A programını VirusTotal üzerinde taratıyorsunuz ve temiz çıkıyor ama "Execution Parents" kısmında ise A dosyasını içinde barındıran ve VirusTotal üzerinde önceden taranmış B dosyaları gözüküyor.

Çözüm

Yani kendini o programmış gibi gösteren exe dosyalarını listeliyor anladığım kadarıyla.
Peki PE Resource Parents ne oluyor?

Muhtemelen endişelenecek bir şey yok ama kafamdaki soru işaretleri gitsin istiyorum, geçen bir kullanıcı da anlatmıştı da (okuyorsan kusura bakma :)) tam gitmemişti kafamdan, onu gidermek istiyorum.

Bilindik olmayan programlara karşı bir hassasiyetim var ve kullanmadan önce kesinlikle taratıyorum.
Genelde boyutları yüksek olmadığı için VirusTotal'e yükleyip inceliyorum.
Madem zararlı yazılımlara karşı temkinlisiniz, o zaman kaliteli bir AV yazılımı kullanmalısınız.
VirusTotal bir AV değildir çünkü. :)

Madem zararlı yazılımlara karşı temkinlisiniz, o zaman kaliteli bir AV yazılımı kullanmalısınız.
VirusTotal bir AV değildir çünkü. :)
Ciddi misiniz? Bilmiyordum teşekkürler(!) :D

VirusTotal 60'dan fazla antivirüsün tarama raporunu sunuyor. 1 tane 30 MB exe dosyası için sistemi yormaya gerek yok, hem 60 el 1 elden iyidir :)
Sistemde birşeylerden şüphelenirsem Kaspersky gibi en iyilerle, birkaç kez taratıyorum zaten (genelde 5-6 ayda bir). Son birkaç yıldır öğrendiklerim beni çok temkinli davranmaya yöneltti. Aktif bir kullanıcı olmama rağmen 3 yıldan fazladır bilgisayarımda virüs çıkmadığı da sonuç niteliğinde bir gerçek.
Daha doğrusu gerçeğinin içine zararlı gömülmüş dosyaları gösteriyor.
Orijinali değil yani? Orijinali alınıp sonradan başkaları tarafından zararlı eklenerek internete sunulmuş dosyalar.

Mobilden şimdi öyle bir kısım göremiyorum. Hangi kısmı belirtmek istemiştiniz?
Şu an evde değilim, gittiğimde resim veya link atarım.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı