Başarılı Kurulum Exper Q5V 740

Sistemi Dual Boot UEFI Windows 8.1 ve Mac OS X Mavericks 10.9.2 Kurulum Rehberi » Technopat 'nden yararlanarak kurdum. Sorunsuz bir kurulum oldu diyebilirim. Tabi ufak tefek şeyler vardı. Mesela Wireless kartı RTL8723AE' yi desteklemediği için Atheros-AR5B95 modeli ile değiştirdim.

Sistem : Intel I7 4770MQ, Nvidia GT745, 8GB DDR 1333MHZ RAM, Sandisk Extreme 240GB SSD

Öncelikle MEGA adresindeki kurulum dosyasını Windows'ta Win32 Disk Imager 0.9.5 Sürümüyle USB'ye yazdırdıktan sonra Transmac programıyla Nvidia Kext'lerini sildim.

Bilgisayarın Bios'u
FormatFactoryWP_20140616_003.jpg

Secure Boot Options'tan Enforce Secure Boot'u Disabled yaptım.
FormatFactoryWP_20140616_004.jpg

Secure Boot bu bilgisayarda bios menusunun dışında. Şimdi Secure Boot çıkınca tekrar yukardaki menuye geliyoruz ve ordan SCU' ya yani Bios Menüsüne giriyoruz. Advanced sekmesinden AHCI'yı ayarlıyoruz.
FormatFactoryWP_20140616_006.jpg

Daha sonra Boot sekmesindeki Boot Type Menüsünden Dual Boot Type'ı seçiyoruz. UEFI'yi seçmiyoruz çünkü UEFI seçilince kurulum sürücüleri yükledikten sonra kurulum ekranına geçmiyor.
FormatFactoryWP_20140616_005.jpg

Ve USB diski takıp bilgisayarı yeniden başlatıyoruz ve bu ekranda..
FormatFactoryWP_20140616_003.jpg

Boot Manager'a giriyoruz.

Orda şu Ekran karşımıza çıkıyor. Buraya kadar hiçbir sorun yok. USB diskimizi seçiyoruz.
FormatFactoryWP_20140616_008.jpg

Clover karşımızda. Burdan OPTIONS'ta sadece Inject Intel' in işaretini kaldırıyoruz ve Boot Mac Os X from OS X Install USB seçeneğine gelip Enter diyoruz.
FormatFactoryWP_20140616_014.jpg

Not: Bu resim kurulumdan sonra alındığı için "CloverBootOptions" seçenekleri ve kurulmuş olan"Mac OS X" te menüde görünmektedir. İlk defa kurulum yaparken bunlar görünmemektedir. Sizi yanıltmasın.

Ve sevgili Recep Baltaş'ın da dediği gibi sol üst köşede fare görünüyorsa sorun yoktur.
FormatFactoryWP_20140616_009.jpg

Kurulum ekranına az kaldı.
FormatFactoryWP_20140616_010.jpg

Ve kurulum ekranı. Burdan sonrası kolay artık.
FormatFactoryWP_20140616_011.jpg

FormatFactoryWP_20140616_012.jpg

FormatFactoryWP_20140616_013.jpg

Ve kurulumdan sonraki birkaç değişiklikten sonraki ekranım.
Adsız 2.jpg

Yalnız şimdilik Touchpad'i bütün uğraşlarıma rağmen çalıştıramadım. Onun için de bir konu açmak istiyorum.

Evet, sonunda touchpad sorununu da çözdükten sonra artık doğru sürücüleri de paylaşabilirim.

Atheros AR9285 kext: Atheros AR9285 for OS X Mavericks - Wifi/Bluetooth - OSXLatitude Forum ya da
AR9285 for Mavericks 10.9.2 - OSx86.net Hackintosh

Realtek RTL8168/8111 kext: Multibeast 6.3 sürümüyle kurabilirsiniz. Downloads - tonymacx86.com

Pil kext : Battery Fix - Lion - OSx86.net Hackintosh

Touchpad kext : RehabMan / OS-X-Voodoo-PS2-Controller / Downloads — Bitbucket

USB3 kurmaya gerek yok çünkü işlemci Haswell.

Windows ile Saat yuşmazlığı sorunu için : Local Time Toggle (Time Reset To UTC Fix) - OSx86.net Hackintosh

Ses Sürücüsü : VoodooHDA for Mavericks - OSx86.net Hackintosh

Ve mutlu son. :)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Bende de Q5V-733 modeli var, donanım benzer sayılır. Ancak ağ kartı mac uyumlu değilmiş. Mac'e geçme planları yapıyordum, artık sonraki bahara kaldı :)

Exper pc var bende. Ama Mega sitesinde dosya mevcut değil diyor. Alternatif link varsa paylaşmanız dileği ile ....

3 hafta imaj denedim ama kurulum ekranına bir türlü ulaşamadım. Mavericks kurulumu...

benim bilgisayarın aynısı sedece 120 gb corsair gs ssd var farklı olarak

Selamlar, bende exper q5v 740 kullanıcısıyım, @turaç anlattığınız kurulum aşamaları güncel midir? Bende win 10 yüklü, 500 gb sandisk ssd var. Kurulum aşamalarında değişiklik varmı?

Geri
Yukarı