Ezcool SSD alınır mı?

Kaan Atbaş

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar biraz araştırma yaptım. Giriş seviyesi SSD olarak bir kaç alternatifimiz var. Gigabyte, Adata SU650 ve Crucial BX500 olarak. Hepsinin yapımında kullanılan kontrolcü ve bellek yongaları en giriş seviyesi dayanıksız ürünler. Bu bileşenlerle 6-7 aylık bir kullanımdan sonra mefta olma kapasiteleri yüksek cihazlar. Ayrıca DRAM-less dediğimiz yapıda. Ucuz olması için DRAM kullanılmıyor. Biraz araştırmalarım sonucu en baba markaların bile giriş seviyesi cihazlarda bol bol sorun yaşattığını görünce bu sefer şansımı pek bilinmedik markalardan deneyeyim dedim. Ezcool marka SSD'ler hakkında az çok araştırma yaptım. Marka her ne kadar bilinmese de bana içeriği iyi gibi geldi. Bana detaylı bir şekilde bu Bellek ve Kontrolcü'lerin olduğu bu cihazın 130TL ücretiyle alınabilir olup olmadığını açıklayabilecek bir babayiğit arıyorum. Nispeten yukarıda saydığım SSD'lerden çok daha iyi bileşenler kullanıldığını duydum. 120GB'lık bu modelin içeriği ise bu şekilde;

81ADA906-DD8B-4966-92AC-A9A85521E2DE.jpeg
@BilgisayarKurdu hocam bi el atar mısınız size zahmet

Son düzenleme:
Şu anda PlayStation 3 'de 2.el 240 GB Ezcool SSD kullanıyorum, kullanan kişi 1 yıl kullanmış, ben de 2 aydır içine sürekli oyun attığım için aktif olarak kullanmaktayım. Herhangi bir sıkıntı ve ya yazma ve okuma hızlarında düşüş yaşamadım.

Şu anda PlayStation 3 'de 2.el 240 GB Ezcool SSD kullanıyorum, kullanan kişi 1 yıl kullanmış, ben de 2 aydır içine sürekli oyun attığım için aktif olarak kullanmaktayım. Herhangi bir sıkıntı ve ya yazma ve okuma hızlarında düşüş yaşamadım.
Şahsen içeriği bana bilindik firmalardan daha çok güven verdi ancak detaylara hakim değilim. Ancak bu SSD den alacak gibiyim bakalım hayırlısı.
Bildirim gitmemiş olabilir. Ben bir daha etiketleyeyim. @BilgisayarKurdu
Teşekkür ederim.

Bu olay yalnızca yonga modeline bakmaktan ibaret değil zira Ezcool ile aynı kontrolcüyü kullanan JD marka SSD'lerin kronik şekilde boot problemleri yaşattığını gözlemledik. Olayın kalite ve yazılım boyutu da var.
Ezcool'un bahsettiğin model ürününü ADATA ile karşılaştıracak olursak yalnızca kontrolcü anlamında bir tık daha iyi olduğu söylenebilir. Ancak ADATA'nın orta segment ürünlerinde kullandığı kontrolcü yongasına kıyasla da iki tık kötü. Yani giriş ile orta arasında ancak girişe daha yakın kesinlikle.

Bu fiyata çoğu SSD TLC depolama yonga teknolojisini tercih ediyor ve tamamen maliyetten uzaklaşmak için tercih edilen - gündelik kullanıcıya hitap eden tercihler.
240GB SSD yazınca karşına çıkacak en ucuz modeller arasında kıyaslama yapıyoruz unutma. Haliyle en ucuzunu bulup en güzelinde olan özellikleri beklemeyeceksin.

Ben de SU650 kullanıyorum ve ödediğim ücret 200TL. Karşılığında Spotify gibi programların masaüstü versiyonlarını beklemeden açabiliyorum. Oysa HDD ile bekle babam bekle, program gelse menüler gelmezdi. Olaya biraz da bu açıdan bakmak gerekiyor; en ucuz modellerden birisi olsa da sağladığı fayda güzel.

Samsung kendi teknolojisini üretebilen bir marka ve farkındaysan 120GB ürün satmaz, çok nadirdir sattığı. 250'den başlar genelde ve MLC gibi en ucuza kaçılmayan teknolojileri tercih eder. Yongaları kendisi ürettiği için gerçek ömür vaatlerinde bulunabilir. Technopat kanalında haftalarca gece gündüz veri yazdırıldı Samsung SSD'ye, kalitesi ortada. Fiyat olarak ise %50 pahalı genel itibariyle. Değer mi aradaki farka? Gündelik kullanıcıysan hayır.

Kısacası en ucuz modellere yöneldiğin sürece mutlaka zayıf bir noktası ile karşılaşırsın. Kingston al, performansı üzer gibi gibi. Dert edeceksen en baştan Samsung al :) Zira en uygun fiyata satan markalar yalnızca; X markadan alıp Y marka etiket basmakla yetiniyor. ADATA etiket basmaktan iyi anlar o anlamda :) Yine de ucuz olduğu için ADATA650 kullanıyorum, mutluyum.

Ben de biraz araştırma yaptım. Öğrendiğim bilgileri elimden geldiğince paylaşmak isterim.

Bu SSD'de Silicon Motion SM2258 kontrolcü mevcutmuş. Tom's Hardware, SM2258'in iyi bir kontrolcü olduğunu ve doğru flaşla eşleştirildiğinde etkileyici performans ve kararlılık sunacağını, ancak önbellek için pahalı bir DRAM gerektirdiğini belirtmiş.

DRAM olarak da NANYA marka bir DRAM kullanılmış. NANYA da en büyük çip üreticilerinden biriymiş ve Elixir bu markanın alt bir markasıymış. Dell gibi markaların hazır sistemlerinde bu markanın bellekleri kullanılırmış. Micron, Samsung gibi üreticilere göre daha ucuz DRAM IC'leri üretmeye çalışıyorlarmış.

Depolama olarak da Toshiba markalı bir NAND Flash Memory kullanılmış. NAND'in patenti Toshiba'ya aitmiş ve tabi ki dünyanın en büyük NAND üreticileri arasındaymış Toshiba da. Ancak şöyle bir şey var ki bu NAND'in kodunu arattırınca koca bir hiçle karşılaşıyorum :( Hiçbir şey çıkmıyor. Çok yakın olanı (TH58TFT0DDLBA8H) var ancak bizimkisi (TH58TFT1DDLBA8H) yok.

Galiba sadece tek bir tane NAND yongası var. Tüm yük tek bir yonga üzerine biniyor. Bu da kötüye işaret :(

Üstte söylemiş olduğum çok yakın olan yonga da MLC NAND Flash Memory'miş. MLC'nin TLC'ye göre daha iyi olduğunu biliyorsunuz zaten :)

Marka olarak bakacak olursak da EZCOOL Tayvan merkezli bir markaymış. SSD haricinde bilgisayar kasası, güç kaynağı (80+ Sertifikalıları da mevcut), tablet bilgisayar ve birçok teknolojik ürün üretiyorlarmış.

Umarım faydam dokunmuştur. Eğer yanlış yazdığım bir kısım görürseniz lütfen söyleyin 🤗

Ben de biraz araştırma yaptım. Öğrendiğim bilgileri elimden geldiğince paylaşmak isterim.

Bu SSD'de Silicon Motion SM2258 kontrolcü mevcutmuş. Tom's Hardware, SM2258'in iyi bir kontrolcü olduğunu ve doğru flaşla eşleştirildiğinde etkileyici performans ve kararlılık sunacağını, ancak önbellek için pahalı bir DRAM gerektirdiğini belirtmiş.

DRAM olarak da NANYA marka bir DRAM kullanılmış. NANYA da en büyük çip üreticilerinden biriymiş ve Elixir bu markanın alt bir markasıymış. Dell gibi markaların hazır sistemlerinde bu markanın bellekleri kullanılırmış. Micron, Samsung gibi üreticilere göre daha ucuz DRAM IC'leri üretmeye çalışıyorlarmış.

Depolama olarak da Toshiba markalı bir NAND Flash Memory kullanılmış. NAND'in patenti Toshiba'ya aitmiş ve tabi ki dünyanın en büyük NAND üreticileri arasındaymış Toshiba da. Ancak şöyle bir şey var ki bu NAND'in kodunu arattırınca koca bir hiçle karşılaşıyorum :( Hiçbir şey çıkmıyor. Çok yakın olanı (TH58TFT0DDLBA8H) var ancak bizimkisi (TH58TFT1DDLBA8H) yok.

Galiba sadece tek bir tane NAND yongası var. Tüm yük tek bir yonga üzerine biniyor. Bu da kötüye işaret :(

Üstte söylemiş olduğum çok yakın olan yonga da MLC NAND Flash Memory'miş. MLC'nin TLC'ye göre daha iyi olduğunu biliyorsunuz zaten :)

Marka olarak bakacak olursak da EZCOOL Tayvan merkezli bir markaymış. SSD haricinde bilgisayar kasası, güç kaynağı (80+ Sertifikalıları da mevcut), tablet bilgisayar ve birçok teknolojik ürün üretiyorlarmış.

Umarım faydam dokunmuştur. Eğer yanlış yazdığım bir kısım görürseniz lütfen söyleyin 🤗
Ellerinize sağlık tam olarak istediğim bilgiler bunlardı. Aslında kağıt üzerinde iyi gibi, 1 yılı deviren sorunsuz kullanıcılar da gördüm. Ne diyorsunuz alınır mı sizce? Bu fiyat aralığına sahip DRAM'li başka SSD yok gibi...
Bu arada bana 120GB'lık bir SSD lazım. Bunu almazsam Crucial BX500 alacağım. Ancak onda da DRAM yok ve DRAM'siz SSD'ler daha çabuk ölüyormuş
Ama bu SSD'de sözde Toshiba kullanılıyor ancak model numarasını aratınca bir şeye ulaşamamamız acaba fake mi değil mi diye düşündürtmüyor değil...

Son düzenleme:
Dediğiniz gibi, bu SSD'de ne kadar DRAM bulunsa da NAND yongası şüpheli. Üstelik tek bir tane. Tüm yük tek bir yonga üzerine biniyor. Bu da çok fazla veri yazıp depolama yapmanız durumunda sıkıntı çıkartabilir.

Çok fazla veri yazıp depolama yapmayacaksanız, Windows'u kurup keyfinize bakacaksanız alabilirsiniz diye düşünüyorum.

Arkadaşlar biraz araştırma yaptım. Giriş seviyesi SSD olarak bir kaç alternatifimiz var. Gigabyte, Adata SU650 ve Crucial BX500 olarak. Hepsinin yapımında kullanılan kontrolcü ve bellek yongaları en giriş seviyesi dayanıksız ürünler. Bu bileşenlerle 6-7 aylık bir kullanımdan sonra mefta olma kapasiteleri yüksek cihazlar. Ayrıca DRAM-less dediğimiz yapıda. Ucuz olması için DRAM kullanılmıyor. Biraz araştırmalarım sonucu en baba markaların bile giriş seviyesi cihazlarda bol bol sorun yaşattığını görünce bu sefer şansımı pek bilinmedik markalardan deneyeyim dedim. Ezcool marka SSD'ler hakkında az çok araştırma yaptım. Marka her ne kadar bilinmese de bana içeriği iyi gibi geldi. Bana detaylı bir şekilde bu Bellek ve Kontrolcü'lerin olduğu bu cihazın 130TL ücretiyle alınabilir olup olmadığını açıklayabilecek bir babayiğit arıyorum. Nispeten yukarıda saydığım SSD'lerden çok daha iyi bileşenler kullanıldığını duydum. 120GB'lık bu modelin içeriği ise bu şekilde;

Eki Görüntüle 391110
@BilgisayarKurdu hocam bi el atar mısınız size zahmet
Vaktinde çok fazla marka deneyimim oldu. Kingston gibi bilenen ve ucuzlar pahalılar vs. Ezcool marka kesinlikle alabilirsin. Ben kendi cihazımda 3 yıldır sorunsuz kullanıyorum Teknogolddepo.com dan aldım ve kioxia gibi birçok markaya göre de nerdeyse yarın fiyatına. Herkese de tavsiye ediyorum.. Linkini attığım yer de en uygun satan mağaza, Teknogold

Yeni konular

Geri
Yukarı