Çözüldü Farklı frekanslardaki RAM'ler çalışır mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Bütçe
400

KawaiiAlly

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 3600, MSI RX6500XT, Corsair Vengeance Pro 8x2 3200MHz, Seagate 1TB 7200RPM, Samsung M.2 970 Evo 500GB
Meslek
Öğrenci
Merhaba, bende RAM olarak "Corsair Vengeance Pro 8 GB 3200MHz" var. Bilgisayarımı Single RAM'den, Dual'a yükseltmek istiyorum. Fakat bana engel olan tek şey; RAM'im biraz fazla pahalı... Acaba; aynı RAM ama 3000MHz olanından alsam sıkıntı çıkar mı? Veya "8 GB 3200MHz" olan bam başka bir RAM alsam PC çalışır mı?

Eğer 2. seçenek sıkıntı çıkarmazsa bana RAM önerebilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Farklı model RAM'in birbirleriyle çakışıp çalışmama oranı var. O yüzden %100 çalışır diyemeyiz.

Onun dışında CL ve MHz değerleri birbirine eşitlenip çalışabilirler.
Bildiğim kadarıyla farklı CL ve MHz değerlerindeki RAM'lar mavi ekran hatasına sebep oluyor. Önceden bir arkadaşım öyle bir hata yapmıştı. İlk başta sorunsuz gibi çalışıyor gözüküyor ama RAM'ler dolmaya başlayınca mavi ekran hataları almaya başlamıştı.

Alacağın RAM'in CL değerleri çip üreticisi PCB üreticisi markası aynı olursa MHz değerlerini BIOS'tan en düşük olana göre sabitleyip sorunsuz kullanabilirsin tabii çok küçükte olsa uymama ihtimali söz konusu fakat şu ana kadar öyle bir problem ile karşılaşmadım.
Biraz araştırdım ve piyasadaki fiyatlara göre şu an 3200MHz olan buram 3000MHz olan modelinden 49TL daha uygun.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı