Faktöriyel sorusu

Ester Hirsch

Hectopat
Yer
İsrail
Arkadaşlar kalem oynatamıyorum bu soruda. Ne yapmam lazım?

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    44,9 KB · Görüntüleme: 83
(1,24), (24,23), (12,2), (6,4), (8,3). Başka bir sayının faktöriyel değerine eşit olması için o sayı ve ondan önceki sayıların var olması gerekir. Yani 24 çarpanını yok etmeniz gerekir(23!) ekstra olarak 24 ve 23 yazmazsanız 22! e eşit olacağından cevap 5.

(1,24), (24,23), (12,2), (6,4), (8,3). Başka bir sayının faktöriyel değerine eşit olması için o sayı ve ondan önceki sayıların var olması gerekir. Yani 24 çarpanını yok etmeniz gerekir(23!) ekstra olarak 24 ve 23 yazmazsanız 22! e eşit olacağından cevap 5.
Hocam sondan mı çıkarmamız lazım hep yani anlamadım hiçbir şey nasıl bir soruymuş bu yaa.

Hocam sondan mı çıkarmamız lazım hep yani anlamadım hiçbir şey nasıl bir soruymuş bu yaa.
Evet. Başka bir sayının faktöriyel değerine eşit olacak diyor. 24! içinde 1'den 24'e kadar tüm sayılar çarpım halinde. Yeni sayıda faktöriyele eşit olacaksa mesela n! bunun açılımı da 1'den n'e kadar olan sayıların çarpımı olacak. n<24 olduğundan. Yapabileceğiniz tek şey sondan eksiltmek. İlk işlemimiz 23,24 ikilisini çıkarıp 22! eşitlemek olur. Daha sonrasında sadece sondaki sayıyı nasıl çıkartacağımızı düşünüp 24 sayısını 2 sayı kullanarak çıkartmaya çalışırız. İşlem çarpma olduğundan en başta 1 ve 24 sayılarını çıkardığımızda 2.ikilimizi bulmuş oluruz. Ancak sadece 24 sonucunu veren 2 sayının çarpımı bunlar değildir. O yüzden diğer sayıları bulmamız gerekir ve bu ikililer (8,3) , (6,4) ve (12,2) olarak gelir.

Yeni konular

Geri
Yukarı