Fan Bir Tur Dönme Sistem Açılmama Sorunu

Miyuzumi

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Eski bir bilgisayarım var evimde, uzun süredir bir sorun yaşıyorum onarmaya gotüreceğim. Pro2000 C Serisi eski bir kasada şöyle bir sorun oluyor. Power tuşuna basıyorum, normalde calışırken altında reset tusu kırmızı ve en altta sürekli yanan bir mavi ışık olması lazim. Tuşa bastıgımda fanlar bir tur dönüp duruyor, mavi ışık bastığımda yanıp sonra sönüyor. Yani kasaya elektrik gidiyormuş gibi oluyor. Bazen power tuşuna basınca direkt açılabiliyor sorunsuz çalışıyor, bazen de 20 kez arka arkaya hızlı hızlı basarak açıyorum. Öyle açıldığında ekrana görüntü bazen geliyor bazen de gelmiyor. Sadece kasa çalışıyor ama yanmasi gereken reset tuşu LED'i sönük duruyor. Ama mavi ışık kasanın altinda yaniyor. Sizce sorun ne olabilir arkadaşlar? Kusura bakmayın karışık yazmış olabilirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM'leri kontrol et. Eski kasaların en büyük sıkıntılarından biri tozlanmış RAM yuvasıdır. Söktükten sonra girişini kuru bir bezle hafiften sil. Yuvaların da tozunu üfleyerek ya da saç kurutmayla al. Geri tak.

Kardeş anakartın yada psu gidik olabilir. Ama şunu dene istersen ramleri eline al ve kaliteli bir silgi ile ram üzerinde bulunan donanımlara zarar vermeden bakır kısımlarını güzelce silgiyle sil sonra peçete ile sildiğin yerleri temizle. Daha sonra anakartında bulunun ram yuvalarına boya fırçasıyla güzelce temizlerken elektrikli süpürge ile yuvaları bir yandan çektir. Yoksa annen terlik bombardımanına tutabilir seni. :)

Dostum aynı sorun bende de vardı, PSU'daki kondansatörler patladığı yada şiştiği zaman böyle yapıyor garantisi varsa garantisine yollamanı tavsiye ediyorum, yoksa gidip yeni bir PSU alman gerek. Tuşa basıyorsun fanlar yavaş yavaş dönüp kendine geliyor bazen açılıyor, bazen çok uzun sürüyor. Garanti etiketi yoksa PSU'na bak derim.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı