Fan Çoklayıcısı Alınmalı mı?

Bakın üstteki fanların modeli alttaki anakarttaki giriş bi pin boşta o girişede tahliyede fanı bağlı
Kafam karıştı benim biraz kusura bakmayın baştan soruyum.

Şuan sizin anakartta toplam kaç tane sys_fan çıkışı var ve kasada toplam kaç tane fan takılı?

Anladım yalnız dediğiniz sistem fan kontrol ayarı yapan programlar içinde geçerli mi? Şuan çoğu güncel anakarttaki system fan socketleri 4 giriş , siz 3lü pin taksanız bile bios üzerinden ya da ekstra bir kontrolcü ile fan hızını değiştirebiliyorsunuz.Şuan benim kullandığım Corsair HD120 Fanlar mesela PWM özellikli yani 4pin , kendim kontrol cihazı yada bios'a girmeden otomatik olarak sistem sıcaklığına göre fan hızını ayarlıyor.Bu aparatla beraber 3 pinli fanlar otomatik olarak sıcaklığa göre fan ayarı mı yapıyor yoksa sadece CPU fanını referans olarak alıp onun hızında mı dönüyor?

Cpu fani referans aliniyor.

Kafam karıştı benim biraz kusura bakmayın baştan soruyum.

Şuan sizin anakartta toplam kaç tane sys_fan çıkışı var ve kasada toplam kaç tane fan takılı?
Kasada 1 arkada 3 önde olmak üzere 4 fan var anakartta 1cpu için soket bide cha fan olmak üzere 1 fan girişi var yani bi tane sys fan girişi var onada tahliye fanı bağlı öbürleri powersuply ile bağlantılı.

Kasada 1 arkada 3 önde olmak üzere 4 fan var anakartta 1cpu için soket bide cha fan olmak üzere 1 fan girişi var yani bi tane sys fan girişi var onada tahliye fanı bağlı öbürleri powersuply ile bağlantılı.

Anladım direkt olarak güç kaynağı üzeriden DC alarak maksimum hızda dönüyorlar anakart üzerinde system_fan socketi olmadığı için.O zaman arkadaşın dediği gibi çoklayıcı almanız en iyi çözüm.

Anladım direkt olarak güç kaynağı üzeriden DC alarak maksimum hızda dönüyorlar anakart üzerinde system_fan socketi olmadığı için.O zaman arkadaşın dediği gibi çoklayıcı almanız en iyi çözüm.
Evet ama anakarta giren kısmı 4 pin fanların bağlandığı kısım 3 pinli olacak ve en az 4 fan çıkışı olacak bulamadım ben.

O kasa da hava akışı problemi var, zaten o kasa ısınacaktır. Forumda ön paneli delen veya kesip t-shirt ile kaplayan bile gördüm. O kasa hava almıyor. Sorununuz sıcaklık ise önce kasaya bir çözüm bulun.

Evet ama anakarta giren kısmı 4 pin fanların bağlandığı kısım 3 pinli olacak ve en az 4 fan çıkışı olacak bulamadım ben.
Tamam arkadaşın yolladığı aparat zaten anakarta yani cpu_fan soketine girişi 4pinli,Geri kalan kısmı 4pin ya da 3pin olması farketmez bence, 5 tane fan destekliyor.

İşlemci ısınınca o zaman , yüksek devirde döneceklerinden dolayı ses problemi olmaz mı?

Dusuk devirde de olsa surekli donecekleri icin asiri bir isinma olmaz. Kaldi ki suan zaten son hizda donuyorlarmis. Daha fazla gurultu cikarmayacaklari kesin. :)
Ayrica surekli donecekleri icin hepsini baglamaniza da gerek yok.

Pc kasasinin modeli nedir?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı