Fan montajı

balta1087

Kilopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar fanlar hakkında pek bir şey bilmiyorum ve bir şeyler öğrenmek istiyorum.
  1. Fanların yönleri ne tarafa doğru olmalıdır, havayı nereye doğru üflemelidir?
  2. Egzoz fanını işlemci fanı gibi kullanabilir miyiz?
  3. Elimde yan kapağa takılan 1 adet fan var ve bunda 2 adet PSU girişi var. Bunu bağlarken birini bağlamamız yeterli mi yoksa ikisini de PSU'ya mı bağlamalıyız?
  4. GPU fanı sökülüp, ondan biraz daha büyük başka bir GPU fanı takılabilir mi?

Arkadaşlar dediğim gibi fanlar hakkında pek bilgim saçma sapan sorular sormuş olabilirim. Meraktan soruyorum içimde kalmasın.

1. Fan yönü kasanın modeline göre değişir genelde öndekiler ve alttakiler havayı içeri üfleyecek, arka, yan ve üsttekiler dışarı atacak şekilde takılır.
2. İşlemci fanının 4 pinli PWM özelliğine sahip olması makbuldür. Diğer fanlarda idareten kullanılabilir tabiki.
3. Sanırım tekini bağlarsan düşük voltaj yavaş dönecek şekilde sessiz çalışır. Çiftini bağlarsan en yüksek hızda biraz sesli çalışır.
4. GPU'na uygun harici hava soğutma varsa takılır.

Kasada takılı olan bu :

hd-8570.jpg

Eski kartta bu :

3650.jpg

Eski kartın fanı biraz büyük gibi ama alıp kasadaki kartın fanı ile değiştirsem olur mu diyordum. Fanı dönmüyorda.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı