Farklı MHz farklı CL değerine sahip RAM'ler Dual Channel çalışır mı?

Lynnfield

Hectopat
Daha fazla  
Evet, başlıkta da belirttiğim gibi bir adet RAM 3000 MHz diğeri ise 3200 CL. Değerleri de farklı bunların ve laptop RAM'ı bunlar Dual Channel çalışır mı acaba?

Hiç denemedim ama benim kullandığım eski anakart kitapçığının içinde aynı CL değerine sahip RAM kullanın diye bir uyarı vardı.

Eğer ki masaüstü olsaydı timing değerlerini eşleyerek bir ihtimal olabilir derdim ki ben öyle kullanıyorum bir tık detaylı bir işlem ve garantisi de yok, iyi olan RAM'i kötü olanın değerlerine indirgeyerek çalıştırıyorum ama laptop da bu olur mu acaba? Sorusunu direk eliyorum, çünkü laptop BIOS'un da bunun ayarlayabileceginiz bir panel olduğunu bile sanmıyorum.
Genede kontrol etmek size kalmış ama çok umutlu olmazdım yerinizde olsaydım.

RAM'inizin 3200CL olduğunu sanmıyorum çünkü standart değerler 22 ile 11 arasındadır. Sanırım Frekans ile CL değerini karıştırdınız siz :D Onun haricinde bildiğim kadarıyla ne kadar düşük CL o kadar iyi. Daha önce sisteminizde yüksek CL değeri olan bir RAM var iken, daha düşük CL değerine sahip bir RAM takarsanız sıkıntı olmaz diye biliyorum ama eskisinden yavaş RAM ler takarsanız yukarda birinin söylediği hatayı verebilir. Tecrübe etmedim kesin konuşmuyorum.
RAM'inizin 3200CL olduğunu sanmıyorum çünkü standart değerler 22 ile 11 arasındadır. Sanırım Frekans ile CL değerini karıştırdınız siz :D Onun haricinde bildiğim kadarıyla ne kadar düşük CL o kadar iyi. Daha önce sisteminizde yüksek CL değeri olan bir RAM var iken, daha düşük CL değerine sahip bir RAM takarsanız sıkıntı olmaz diye biliyorum ama eskisinden yavaş RAM ler takarsanız yukarda birinin söylediği hatayı verebilir. Tecrübe etmedim kesin konuşmuyorum.
Konu sahibinin mesajını tekrar okuyunca farkettim ki küçük bir noktalama hatası yapmışsınız. CL kelimesinden önce koymanız gerekir noktayı. Yoksa benim gibi yanlış anlayanlar olabilir..

Yeni konular

Geri
Yukarı