Fiber altyapı nasıl gelir?

Taahhütünüz bitince farklı bir firmayla kullanabilirsiniz ancak sizin dediğiniz gibi "ben Superonline'a fiber çektireyim ama Vodafone'dan kullanayım" böyle bir şey söz konusu değil.

Hangi firmadan almak istiyorsanız onlarla iletişime geçip süreci başlatmanız gerekiyor. A firmasından altyapı b firmasından hizmet alayım gibi bir durum yok.

Vodafone'la konuştum. Biz yapmayız dediler. Şimdi ben adresime en yakın fiber altyapıya sahip ISS'yi seçeceğim. Demek oluyor ki fiber gelirse Superonline'lı olacağım.

Hayır sadece Superonline kullanılmıyor. Aile büyüğümün altyapısı Superonline fiber ve Türk Telekom kullanıyor. Tüm altyapılar ortak oldu. Tüm firmalar birbiriyle centilmenlik anlaşması yaptığı için diyelim ki ben Superonline fiber kullanıyorum. Benim taahhütüm bitince ben Vodafone fiber kullanabilirim. Veya Türk Telekom. Türk Telekom'un sitesinden Superonline fiber olan yerde sorgulama yapınca fibernet var diyor. Örnek.

Türk Telekom yanaşmıyor eskiden talep etmiş bütün firmaalra fiber yatırımı daha azken Turkcell ret edince Türk Telekom'da ahını çıkarmak için o ortak altyapıya katılmamıştır o ortak altyapı Turkcell kablo Vodafone için geçerli.

Vodafone'la konuştum. Biz yapmayız dediler. Şimdi ben adresime en yakın fiber altyapıya sahip ISS'yi seçeceğim. Demek oluyor ki fiber gelirse Superonline'lı olacağım.
Hangi firma veriyorsa başlangıçta onu kullanabilirsiniz. Sözleşme bitiminizde altyapınız olduğu için ve bu altyapı sisteme işlendiği için farklı firmalara yönelebilirsiniz.

Binada sistem odasına indiniz mi? Superonline iç tesisatta beyaz fiber optik kullanıyor. Binanın bir yerinde Türk Telekom'a ait kutuda olabilir.

Superonline fiber kablo;
Eki Görüntüle 671210

Türk Telekom fiber kablo;
Eki Görüntüle 671213

Bizim kablolar iç tesisat olarak döşenmedi. Sonradan yaptıkları için geniş kablo kanalları ile hallettiler. Ve buradaki kutular ortak. Binaya özel değil. Binanın kendine ait bir altyapısı yok. Belli bir binada kutu bulunuyor. Bu kutu üzerinden dağıtım sağlanıyor. Yani durumu anladım. Superonline gelmiş her binaya kabloları çekmiş, bina içini boş vermiş. Orası proje olduğundan koop. Sahipleri binaya getirdi. İsteyen istediği ISS'den bağlattı. Ama binanın hiçbir yerinde beyaz kablo yok. Full sarı.

Bizim kablolar iç tesisat olarak döşenmedi. Sonradan yaptıkları için geniş kablo kanalları ile hallettiler. Ve buradaki kutular ortak. Binaya özel değil. Binanın kendine ait bir altyapısı yok. Belli bir binada kutu bulunuyor. Bu kutu üzerinden dağıtım sağlanıyor. Yani durumu anladım. Superonline gelmiş her binaya kabloları çekmiş, bina içini boş vermiş. Orası proje olduğundan koop. Sahipleri binaya getirdi. İsteyen istediği ISS'den bağlattı. Ama binanın hiçbir yerinde beyaz kablo yok. Full sarı.
Sitede mi oturuyorsunuz?

Bakın. Bölgedeki tüm binalar koop. Olduğu için sahipler ve ilgili kişiler binaların bodrum katlarına kadar fiber getirmişler. Sonrasında isteyen istediği operatöre bağlatmış. Ve bu olay 2014'lerde falan yaşanıyor. Kısaca şöyle.
Bina girişine kadar Superonline: Beyaz kablolu hat.
Binadan dairelere dağılan kısımda Türk Telekom: Sarı kablolu hat.
Sitede mi oturuyorsunuz?

Evet. Belirttiğim bölge kooperatif diyorum ya. 50 tane bina var tepede. Hepsi de tek bir kooperatife bağlı olduğundan ilgili kişiler böyle yaptırmış.
Ekran Görüntüsü (24).png

Sitede mi oturuyorsunuz?

Bakın. Oradaki her noktayı 3 ile 4 ile çarpın. Birbirine birleşik bir sürü bina var. Full Superonline altyapı oralar.

Geri
Yukarı