Fiber Altyapı Türleri

213082

Hectopat
Makaleler
3
4 tane fiber altyapı türü vardır. FTTN, FTTC, FTTB, FTTH diye adlandırılır. Kısaca bahsedelim:

FTTN (Fiber to the node): Fiber kablolar servisten mahalleye kadar gelir. Oradan bakır kablolarla binalara dağılır. Fiber kablo müşteriye uzak konumlanmıştır.

FTTC (Fiber to the Curb): FTTN'e çok benzer altyapıdır. Fiber kablo müşteriye daha yakındır. Ama yine binaya kadar gelmez. Bakır kabloyla binaya gelir.

Almanya'da kurulum sırasında FTTC.

FTTB (Fiber to the Building): Genelde sitelerde kullanılan bir altyapı türü. Fiber kablo binaya kadar gelir. Oradan cat kablo ile müşterinin evine gider.

FTTH (Fiber to the Home): GPON olarak adlandırdığımız müşteri evine kadar fiber kıl ile giden altyapı türüdür.

Şu şekilde daireye kadar gelir.

Sarı kablo GPON cihazına takılır (Sağdaki küçük cihaz). GPON cihazının amacı o sarı kablonun içinden gelen fiber cam bağlantıyı alıp Ethernet kablosu üzerinden modeme aktarmasıdır.

Hocam ben Singapur'da İnternet ile ilgili bir video izlemiştim. Orada sarı kablo yerine cam ve sabit bir kablo vardı. Ayrıca, daha kalındı. Şu videoyu kast ediyorum:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sizin sistem baya karmaşıkmış .
Bu arkadaşta da benim resmini eklediğim sarı kablo var. Aynı sistem.

Altyapı Turkcell Superonline, Müşteri hizmetlerini aradım daireye kadar fiber geliyormuş.

Dosya Ekleri

• 20220330_141753[2].jpg
    55,7 KB · Görüntüleme: 158
  • 20220330_141857[1].jpg
    201,2 KB · Görüntüleme: 144
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…