Fiber için CAT5 vs CAT6 kablo

Kullanacağı cihaz kablosuz bağlantıyı destekliyorsa, kablo almaması en mantıklısı. Benim kullandığım masaüstünde kablosuz bağlantı opsiyonu yok. Kablolu kullanmam daha mantıklı.
Hocam konu sahibi zaten eve kadar çekmeye çalışıyor. Yani kutudan eve kadar gelen CAT kabloyu değiştirecek. Bunun için masraf etmesine gerek yok çünkü 2 3 ay sonra GigaFiber altyapısı gelecek ve fiber kablo döşenecek eve kadar. Öte yandan modemden bilgisayara kadar bir kablo çekecekse zaten alması lazım.

Hocam konu sahibi zaten eve kadar çekmeye çalışıyor. Yani kutudan eve kadar gelen CAT kabloyu değiştirecek. Bunun için masraf etmesine gerek yok çünkü 2 3 ay sonra GigaFiber altyapısı gelecek ve fiber kablo döşenecek eve kadar. Öte yandan modemden bilgisayara kadar bir kablo çekecekse zaten alması lazım.
Hocam konu sahibi ev tesisatım diyor. Evinin kapısından içerisi olarak algılıyorum. Apartman tesisatı ise vurguladığı, ben ona CAT6 /CAT5 çekmem. ADSL ise yatırım bile yapmam. Senin vurguladığın gibi Fiberi beklerim.

100 + hızlara çıkmayacaksan hangisi kolayında ise/hızlıca temisn edebiliyorsan onu al gitsin. Ben CAT5 kullanıyorum gündüz MAX verdikleri 100mbps ben 95mbps alıyorum. Akşam adil kullanım şartından verdikleri 25 mbps ben 24 mbps alıyorum .
Vdsl için haklısın ama en fazla 1 aya fiber gelecek o yüzden Cat 6 düşünüyorum. Bir etkisi yoksa fiber için boş yere fazladan para vermem, bilgim olmadığı için sormuştum:)
Hocam bina icinden modeme kadar almam gerekiyor kabloyu fiber için gereksiz mi diyorsunuz ?

Hocam bina icinden modeme kadar almam gerekiyor kabloyu fiber için gereksiz mi diyorsunuz ?
Şahsen ben gereksiz harcama yapmayın derim hocam. Eğer gerçekten TurkNet GigaFiber gelecekse zaten bina girişindeki kutudan dairenizin içine kadar fiber kablo çekip modeme bağlayacaklar. O andan itibaren almış olduğunuz o upuzun CAT 5 ya da CAT 6 kabloyla tek başınıza kalacaksınız. 😄

Şahsen ben gereksiz harcama yapmayın derim hocam. Eğer gerçekten TurkNet GigaFiber gelecekse zaten bina girişindeki kutudan dairenizin içine kadar fiber kablo çekip modeme bağlayacaklar. O andan itibaren almış olduğunuz o upuzun CAT 5 ya da CAT 6 kabloyla tek başınıza kalacaksınız. 😄
Evet gelecek hocam, ben fiber icinde gerekir diye düşünüp “Bi kere olsun kaliteli olsun “ diye düşünmüştüm zaten maks alacağım vdslde 73 gereksiz masrafa gerek yok. En iyisi sıradan bir kablo çekmek yeterli olur diye düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı