Fight Club felsefesi nedir?

RaYmN

Hectopat
Yer
Eskişehir
Daha fazla  
Merhaba. Ben geçenlerde fight club filmini izledim film hoşuma gitti ancak anlatmak istediğini tam anlamıyla anlayamadım gibi hissediyorum. Bunu bana kısaca açıklar mısınız?

Not: Bu bilgilerle filmi tekrar izlemeyi planlıyorum.

Mevcut sisteme sallayan bir yapıt. Güzeldir. Fakat sisteme sallayan bir yapıtın fanları, sistemin en büyük kölesi olunca benim gözümde büyük bir değer kaybı yaşıyor.

"Burada yaşayan en güçlü ve en zeki erkekleri görüyorum. Bu potansiyeli görüyorum ve hepsi heba oluyor. Lanet olsun, bütün bir nesil benzin pompalıyor, garsonluk yapıyor, ya da beyaz yakalı köle olmuş. Reklamlar yüzünden araba ve kıyafet peşinde. Nefret ettiğimiz işlerde çalışıp gereksiz şeyler alıyoruz. Bizler tarihin ortanca çocuklarıyız. Bir amacımız ya da yerimiz yok, ne büyük savaşı yaşadık ne de büyük buhranı. Bizim savaşımız ruhani bir savaş, en büyük buhranımız hayatlarımız. Televizyonla büyürken, milyoner film yıldızı ya da rock yıldızı olacağımıza inandık, ama olmayacağız. Bunu yavaş yavaş öğreniyoruz ve o yüzden çok çok kızgınız."

Bu alıntı sayesinde daha iyi anlarsın diye düşünüyorum.

Mevcut sisteme sallayan bir yapıt. Güzeldir. Fakat sisteme sallayan bir yapıtın fanları, sistemin en büyük kölesi olunca benim gözümde büyük bir değer kaybı yaşıyor.

"Burada yaşayan en güçlü ve en zeki erkekleri görüyorum. Bu potansiyeli görüyorum ve hepsi heba oluyor. Lanet olsun, bütün bir nesil benzin pompalıyor, garsonluk yapıyor, ya da beyaz yakalı köle olmuş. Reklamlar yüzünden araba ve kıyafet peşinde. Nefret ettiğimiz işlerde çalışıp gereksiz şeyler alıyoruz. Bizler tarihin ortanca çocuklarıyız. Bir amacımız ya da yerimiz yok, ne büyük savaşı yaşadık ne de büyük buhranı. Bizim savaşımız ruhani bir savaş, en büyük buhranımız hayatlarımız. Televizyonla büyürken, milyoner film yıldızı ya da rock yıldızı olacağımıza inandık, ama olmayacağız. Bunu yavaş yavaş öğreniyoruz ve o yüzden çok çok kızgınız."

Bu alıntı sayesinde daha iyi anlarsın diye düşünüyorum.

Sağ olun hocam.

Sistem diye genellenebilir, evet ama farklı farklı konulara da değiniyor. Örneğin bütün her şeyi kontrol altında tutmaya çalışmamalısınız mesajı da veriyor. Hayatını iyi marka eşyalar vs. almaya adayıp heba etmemeye değiniyor. Ne var ki, benim de anlamadığım şekilde kendisinin de aslında felsefesiyle çelişmesi benim aklımı kurcalıyor. Örneğin sistemin dayattığı erkek vücudu olarak gösterdiği kaslı vücutun âlâsı onda var veya kölelikten falan bahsedip peşine taktığı adamları da kendi kölesi yapıyor. Bunun dışında yiyin, için, okula gitmeyin, işe girmeyin, çalışmayın, şık bir hayat yaşamayın, mağara adamı gibi olun falan gibi bir mesaj vermiyor. Örneğin bir market sahibinin başına silah dayayıp hayalini gerçekleştirip, daha iyi bir kahvaltı edebilmesi için üniversitesine devam etmesini söylüyor. Tabi mezun olduktan sonra köle olursa yine Tyler'a göre ters, benim anladığım budur. Eğer Tyler böyle düşünmüyorsa bile benim düşüncem budur.

Şu an ki saçma, kapitalist sistemi eleştiren bir film. Güzel de bir film. İzlerken anlamak zor oluyor, bazı şeyler izledikten sonra veya tekrar izleyince oturuyor.
Şu sahneye bakar mısınız:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şu an ki saçma, kapitalist sistemi eleştiren bir film. Güzel de bir film. İzlerken anlamak zor oluyor, bazı şeyler izledikten sonra veya tekrar izleyince oturuyor.
şu sahneye bakar mısınız:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Hocam konuyla alakasız ama bazı oyunlarda ve bazı filmlerde "run forrest run" repliği çok kullanılıyor. Bu ne anlama geliyor?

Hocam konuyla alakasız ama bazı oyunlarda ve bazı filmlerde "run forrest run" repliği çok kullanılıyor. Bu ne anlama geliyor?
Forrest Gump filmi ile alakalı. O da güzel bir film tavsiye ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı