Fitnessda ilk günüm

yoriklapa

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar bugün ilk defa fitnessa gittim. Yetkili birisi sadece kollarımı çalıştırdı ilk gün 5 makine gösterdi ve 3 set yap dedi, yaptım sordum bir kez daha yapayım mı diye o da yok eve gidebilirsin dedi. Açıkçası tatmin olmadım. Ben fullbody yaptırır falan diye düşünmüştüm. Normal mi böyle olması?

Personal Trainer tutmadığın sürece salon hocaları herkese verdiği sıradan programları kafasına göre verir sana. PT ye verecek paran yoksa kendin araştırarak bir şekilde bu işi yürütmeye çalışacaksın artık.

İlk 1,2 ay tüm vücudu çalışrıracak şekilde makinalar ile çalışın. Örneğin 2 hareket sırt, 2 göğüs, 2 bacak, 1 kol, 1-2 omuz hareketi yeterli olur bence. herbirini 8 tekrar 4 setten yapabilirsiniz. Temel hareketleri yapın (body forumlarında bulursunuz) ve özellikle sırt, göğüs, bacak olan büyük kas gruplarına önecelik verin. Her hareket için ağırlığın son sette yoruyor olması lazım ona göre ayarlarsınız.

Tüm vücuda tek günde yüklenilmez. İlk 2 hafta zaten ağır kaldırıp kendini yorma, yoksa vücudunda ağrı olur, normalden daha az ağırlıkla çalışmak zorunda kalırsın. Hocan böyle düşünmüştür. Bir de oranın programı sabit olur, sen 2-3 ayda bir kendine yeni program bul ki vücudun harekete alışıp gelişimi yavaşlatmasın.

Yeni konular

Geri
Yukarı