Fizik mi? Müzik mi?

Onurkurklu

Hectopat
Yer
Bursa, TÜRKİYE
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Şu an 11.sınıfım, artık yavaş yavaş mesleğime ya da kariyerime karar vermem gerektiğini düşünüyorum. 2 tane meslek arasında kaldım. Uzun yıllardır müzikle uğraşıyorum. Klasik gitar çalıyorum. Hocam her defasında konservatuvar okumamda ısrar ediyor kendisi yetenekli olduğumu bu halimle konservatuvar sınavlarına hazırlık eğitimi almadan kazanabileceğimi söylüyor, ben de müziği çok seviyorum fakat küçüklüğümden beri evrenin işleyişi gibi şeylere çok ilgi duydum. Kitaplığımdaki tüm kitaplar fizikle ya da bilimle alakalı. Ben de arada kaldım. Çok küçük yaştan beri araştırmacı yönüm vardı, hatta araştırıp öğrendiğim her şeyi anneme anlatırdım. O yüzden annem fizik okumamı öneriyor. Fakat okulda öğrendiğimiz fizik ilgimi çekmiyor. Ben idealleri yüksek olan biriyim. Sevdiğim şey için çok çalışıyorum. Fakat bu konu hakkında ne yapacağım bilmiyorum. Ailem konservatuvar konusunda her aile gibi önyargılı fakat kararımı değiştirmeye çalışmayacaklardır. Sizin önerileriniz de benim için önemli bu konu hakkında yardıma ihtiyacım var. (Okuldaki fizik ilgili çekmiyor fakat üniversite fiziği ilgimi çekiyor. Bilinen teorilerin çoğunu okumuşumdur. Bazılarına bilgi seviyem yetmiyor tabii ki fakat okuldan kastım lise)

Son düzenleyen: Moderatör:
Fizikciyken muzisyende olabilirsiniz. Tarihte sanatcilar sadece sanatla ilgilenmedi, yaptiklari tablolara matematik kattilar, evreni sorgulamak icin muzik yaptilar. Kendinizi bir meslek ile kisitlamak dar kafalilik olur.

Hocam size tavsiyem İTÜ Konservatuar'a gitmeniz. Bu sayede İTÜ içerisinde bulunan derslere de belki girebilirsiniz, hocalarla görüşebilirsiniz. Kendinize arkadaş bulursanız onunla beraber derslere girebilirsiniz.

Ben sokak müzisyenliği yapıyorum, okumaktan nefret ettiğim için okul hayatımı fazla uzatmadım. Halimden memnunum, aynı sebepten dolayı müzik eğitimi de almadım. Kendi çabalarımla kendimi eğitmeye çalıştım.

İkisini de okuyabilirsin neden tek birini istiyorsun ki ? Önce kazanır bir bölümü okursun, daha sonra diğerini okursun. Hatta başarılı olunca bildiğim kadarıyla aynı anda 2 üniversite birden okuyabilirsin. Yanlış hatırlıyor olabilirim de.

İkisini de okuyabilirsin neden tek birini istiyorsun ki ? Önce kazanır bir bölümü okursun, daha sonra diğerini okursun. Hatta başarılı olunca bildiğim kadarıyla aynı anda 2 üniversite birden okuyabilirsin. Yanlış hatırlıyor olabilirim de.
Eğer fizik okursam hocamla beraber derslere devam edip belirli bir yere kadar eğitim de alabilirim. Olmadı derslerde verebilirim
Fizikciyken muzisyende olabilirsiniz. Tarihte sanatcilar sadece sanatla ilgilenmedi, yaptiklari tablolara matematik kattilar, evreni sorgulamak icin muzik yaptilar. Kendinizi bir meslek ile kisitlamak dar kafalilik olur.
Haklısınız. Einstein en büyük teorilerini bulurken kemanından yararlandı. Da vinci sanatını icra ederken matematiği kullandı. Teşekkür ederim yorumunuz için

11.sınıfım yavaş yavaş geleceğimi şekillendirmeliyim. Önümde 2 seçenek var ve ikisini de seviyorum. Uzun yıllardır müzikle uğraşıyorum. Müzik hocam konservatuvar okumamı istiyor ve yetenekli olduğumu söylüyor öte yandan fiziğe ilgim var. Bolca kitaplar okuyup araştırmalar yapıyorum. Küçüklükten beri bilimle uğraşmak istedim fakat asıl isteğim hep tarihe adımı geçirmek olmuştur. Bu idealimi bilen annem fizik okumamı istiyor çünkü küçüklükten beri araştırmacı tarafımın olduğunu her araştırdığım ya da öğrendiğim konuyu ona anlattığımdan dolayı bu yönde yeteneğimin olduğunu söylüyor. Fakat ben kararsızım. Fizik derslerinde genelde ortanın bir tık üstü öğrenci oldum. Lise de bize öğretilen fizik ilgimi çekmiyor. Daha çok izafiyet teorisi, sicim teorisi gibi şeyler ilgimi çok çekiyor. Eğer fizik okursam akademisyen olmak istiyorum. Müzisyen olursam da klasik müzik üzerinden sahneler almayı istiyorum. Ne yapıcağımı şaşırmış bir durumdayım. Hangisi benim için doğru seçenek bilemiyorum. Sizin fikirleriniz nelerdir ya da seçimi nasıl yapmalıyım yardım eder misiniz?
Düzgün sanat ve düzgün bir bilim bizim ülkemizde gitmiyor maalesef. Benim böyle bir seçeneğim olsa Fizik dalını seçerdim ve yabancı diller yapardım yanına. Fizikte birden fazla dallar vardır bunlara ilginiz olanına bir bakın derim.

Yeni konular

Geri
Yukarı