Fiziki bir parçanın ölçülerini nasıl alırsınız?

gargantua

Hectopat
Arkadaşlar merhaba. Bugün bir mülakattaydım ve çizim yapma konusunda oldukça zorlandım. Sebebi şu: Fiziki bir parça verdiler ve kumpas ile ölçülerini alıp CAD ortamına aktarmamı ve ölçülendirip çıktı almamı istediler. Uzunluk ve derinlik gibi ölçüleri almada sorun yok, ancak parçanın etrafındaki radyüsleri ve çeyrek daireleri nasıl ölçülendireceğimi bilemedim. Bilemediğimden dolayı meseleye sezgisel yaklaşmak zorunda kaldım. En sonunda bire bir çıktısını alıp parça ile eşleştirme yaptılar ve ölçülendirme konusunda sorun yaşadığımı belirttiler.
Neyse, sormak istediğim şu: Diyelim ki, elinizde benim paylaştığım resimdeki gibi bir parça var ve ölçülerini alıp CAD ortamına aktaracaksınız. Radyüsleri, çeyrek daireleri nasıl ölçülendirirsiniz?
Sosyalde bu bölüme açıyorum konuyu çünkü Autocad, Solidworks vs. gibi tasarım programları ile aşina olanlarların bu konuda bir bilgisi olabilir.
İyi günler.
Not: Resimdeki çizimi hızlı bir şekilde ben yaptım. Temsilidir.

Adsız1.png

Hocam CAD kullanmayı bilmiyorum ama,
1598955851816.png

çeyrek dairenin matematiğinden dolayı, eğer gösterdiğim uzunluğa "x" dersek, yarı çapı x/kök2 eder. Ölçüyü bu şekilde almanız gerekiyor olabilir. Yani o arayı ölçüp kök2'ye bölmelisiniz yarı çapı bulmak için.

Normal şartlar altında CAD/CAM standartları ; herhangi bir 3 boyutlu bir fiziki bir obje/materyalin teknik montaj resmi çıktısı ölçülendirmesi yapılırken olabildiğince parça bileşen profillerinin sade, anlaşılır ve imal proses aşamasına uygun, hazır olmasını ister.

Bu noktada sizin yapacağınız eğer elle çizim/ölçülendirme yapıyorsanız belirttiğiniz kısımlar için size Radius mastar lazım. Bu mastarı açık konuşmak gerekirse çoğunlukla bilgisayar üzerinden çalıştığım için kendim kullanmadım, bu yüzden bu noktada sizi pek aydınlatamayacağım, üzgünüm. Autocad/Solidworks programlarından herhangi birini kullanıyorsanız da, görselde belirtilen eş merkezli küçük radiuslerin her birini, verilen ölçü parametrelerini kullanarak circle komutundan çizmekle beraber; birer tane diameter ölçüsü atıp, içteki kavisli daire birleşim parçasının merkezini ise, hayali dış teğet merkez noktası doğrultusunda Radius atayabilirsiniz. Yukarıda kalan küçük filletle dolgu yapılmış yarım daireler arasının mesafesini de belirtmek için; ölçülendirme sekmesi altından, colinear veya linear alignment ataması yaparak aradaki mesafenin doğruluğu/ölçüsü teknik açıdan belirlenebilir. Tabii öncelikli olarak verilen parçanın ana iskeletini taban konumu itibariyle oluşturmanız önem arz ediyor. Ek olarak bilgisayar ortamında çizilen bu teknik resim sketch bazında 'new body part' olarak 3D görünümlü bir nesnenin bir parçası halinde oluşturulmuş veya montajlık bir projenin parçasıysa program dahilinde entegre edilen 'Solidworks SD teknik resim oluşturma modülünü' aktif edip hazır teknik resim çıktısı da alabilirsiniz.

Arkadaşlar teşekkürler. Çizim esnasında sadece dijital kumpas verdiler. Radyüs mastarı diye bir şey olduğunu bilmiyordum. Ben bu zamana kadar hep resimler vasıtası ile çizim yapıyordum ve ölçüler hazır veriliyordu. Neyse, her durumdan öğrenilecek şeyler oluyor. Tekrar teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için.

Yeni konular

Geri
Yukarı