FM2+ Mini ITX anakartın bulunmaması

APU sistemler Dual Channel desteklemiyor, Single Channel olabilecek maksimum frekansta olmaları performans katıyor.

Yalnız ondan önce, Görev Yöneticisini açıp, RAM sekmesi açıkken grafiğin altındaki yazılarla beraber bir resim ekleyebilir misin? Problemin nerede olduğunu tespit etmemize yarayavak bu ufak şey. :)

Şöyle ekleyeyim resimleri, kalite için kusura bakmayın telefonla çektim :/

Bu arada RAM'leri tek tek denedim, yani ikisini çıkardım, her birini her iki slotta da tek tek denedim öncelikle. Tek şekilde taktığımda Sistem Özellikleri kısmında 4GB (jullanılabilir 3,46GB) diyordu, Görev Yöneticisi'nde ise Hardware Reserved kısmında 553MB diyordu. Tek tek denediğimde hiçbir slotta ve hiçbir RAM'de sonuç değişmedi.

Ancak son olarak yine birlikte taktım, sonuç yine hüsran. BIOS 4096 MB olarak gösteriyor tek tek taktığımda olduğu gibi, Windows'tayken ise 8GB (kullanılabilir 3,46GB) olarak gösteriyor. Hardware Reserved kısmı ise 4,5GB.

image1-min.JPG
image2-min.JPG

@
APU sistemler Dual Channel desteklemiyor, Single Channel olabilecek maksimum frekansta olmaları performans katıyor.

Yalnız ondan önce, Görev Yöneticisini açıp, RAM sekmesi açıkken grafiğin altındaki yazılarla beraber bir resim ekleyebilir misin? Problemin nerede olduğunu tespit etmemize yarayavak bu ufak şey. :)

Şöyle ekleyeyim resimleri, kalite için kusura bakmayın telefonla çektim :/

Bu arada RAM'leri tek tek denedim, yani ikisini çıkardım, her birini her iki slotta da tek tek denedim öncelikle. Tek şekilde taktığımda Sistem Özellikleri kısmında 4GB (jullanılabilir 3,46GB) diyordu, Görev Yöneticisi'nde ise Hardware Reserved kısmında 553MB diyordu. Tek tek denediğimde hiçbir slotta ve hiçbir RAM'de sonuç değişmedi.

Ancak son olarak yine birlikte taktım, sonuç yine hüsran. BIOS 4096 MB olarak gösteriyor tek tek taktığımda olduğu gibi, Windows'tayken ise 8GB (kullanılabilir 3,46GB) olarak gösteriyor. Hardware Reserved kısmı ise 4,5GB.

Eki Görüntüle 263797 Eki Görüntüle 263798

@
Hardware Reserved, yani entegre grafiğe ayırmış BIOS 4.5GB'lık bölümünü. Eskiden 500MB ayırırken şuan da 4.5GB olarak ayırıyor.

Tekrardan son BIOS'u indirip, ürüne yükleyin. Yükleme tamamlandıktan sonra default ayarlara çekip kaydedip çıkın. (Boot bölümüyle ilgili ayar yapmanız gerekebilir.)

Daha sonra System Reserved kısmını tekrar kontrol edin, miktar ne durumda olacak acaba.

Ayrıca BIOS altında;
  • Advanced
    • Integrated Graphics Configuration
      • Integrated Graphics Shared Memory
ayarını da kontrol etmeyi unutma.

Hardware Reserved, yani entegre grafiğe ayırmış BIOS 4.5GB'lık bölümünü. Eskiden 500MB ayırırken şuan da 4.5GB olarak ayırıyor.

Tekrardan son BIOS'u indirip, ürüne yükleyin. Yükleme tamamlandıktan sonra default ayarlara çekip kaydedip çıkın. (Boot bölümüyle ilgili ayar yapmanız gerekebilir.)

Daha sonra System Reserved kısmını tekrar kontrol edin, miktar ne durumda olacak acaba.

Ayrıca BIOS altında;
  • Advanced
    • Integrated Graphics Configuration
      • Integrated Graphics Shared Memory
ayarını da kontrol etmeyi unutma.

Merhaba, denedim ancak sonuç değişmedi.

Bu arada şöyle ilginç bir şey oldu, birkaç gün önce öylesine sistem özellikleri kısmından baktım ve kullanılabilir olarak 6.96GB yazıyordu, yani normal değerler. Birkaç gündür oyunları da bu yüzden güzel oynatıyordu aynı daha önce kullandığım gibi.

Ancak bugün CS:GO oynarken bilgisayar bir anda kendi kendini yeniden başlattı, ve kontrol ettiğimde kullanılabilir miktarın 3.46GB olduğunu gördüm.

Ne daha önce ne bugün hiçbir değişiklik yapmamıştım halbuki.

Not: Bahsettiğiniz ayarlardan üsttekinde PEG, alttakinde ise Auto seçilli. PEG dışında IGD seçip denedim ama sonuç değişmedi.

Birde dikkatimi çekti. Windows 10 sürümünüz Yıldönümü güncellemesi ile gelen sürüm. Fall Creators sürümüne güncellemeyi, yeni çıkan AMD ReLive 17.7.1 sürümünü kurmayı unutmayın. Ciddi hata düzeltmeleri mevcut.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı