For döngüsünün 1 kez çalışmasını sağlamak

Mçınar

Hectopat
Selamünaleyküm.

Arduino üzerinde RTC ile uğraşıyorum. Basit bir kod üzerinde for döngüsü RTC zaman saydığından dolayı mı sürekli çalışlıyor
yoksa sürekli loop yüzünden mi tarama yapılıyor?

[CODE title="kod"]#include <virtuabotixRTC.h>
virtuabotixRTC Saat(D6, D7, D8); //CLK -> 6, Data -> 7, RST -> 8
String gunler[] = {"PAZARTESI", "SALI", "CARSAMBA", "PERSEMBE", "CUMA", "CUMARTESI", "PAZAR"};
void setup() {
Serial.begin(9600);
}
void loop() {
Saat.updateTime(); //Bu kod ile RTC deki anlık zamanı alıyoruz.
Serial.print(Saat.hours); //Saat
Serial.print(":");
Serial.print(Saat.minutes); //Dakika
Serial.print(":");
Serial.print(Saat.seconds); //Saniye
Serial.print(" ");
Serial.print(Saat.dayofmonth); //Gün
Serial.print("/");
Serial.print(Saat.month); //Ay
Serial.print("/");
Serial.print(Saat.year); //Yıl
Serial.print(" ");
Serial.println(gunler[Saat.dayofweek - 1]); //Hangi güne denk geldiğini bularak yazdırıyoruz.
delay(1000); // 1 saniye bekletiyoruz.

for(int i=0;i<1;i++)
{

Serial.println("");
Serial.print("for çalıştı");
Serial.println(i);
Serial.println("");
}

}

[/CODE]

233.PNG

Loop methodundan dolayı sürekli çalışıyor delay(1000) girdiğin için her 1 saniyede çalışıyor. Alttaki döngü zaten 1 kere çalışıyor döngüyü silebilirsin. Tüm kodun 1 kere çalışmasını istiyorsan setup() methodunun üstüne boolean oluşturup loop() methodunda onun değerini kontrol edip değiştirerek tek seferlik çalışmasını sağlayabilirsin.
Arduino kodunu bilmiyorum genel kodlardan yola çıktım.

Loop methodundan dolayı sürekli çalışıyor delay(1000) girdiğin için her 1 saniyede çalışıyor. Alttaki döngü zaten 1 kere çalışıyor döngüyü silebilirsin. Tüm kodun 1 kere çalışmasını istiyorsan setup() methodunun üstüne boolean oluşturup loop() methodunda onun değerini kontrol edip değiştirerek tek seferlik çalışmasını sağlayabilirsin.
Arduino kodunu bilmiyorum genel kodlardan yola çıktım.

Peki bu RTC de anlık saati almak istiyorum yani anlık değeri bir değişkenin içine atacağım ama değişken sürekli değişmeyecek saatle sabit anlık değer istiyorum. Yapabilir miyiz?

Yeni konular

Geri
Yukarı