Format Atmadan UEFI Kurulum Nasıl Yapılır?

Riggsythe

Hectopat
Yer
Kayseri
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Mevcut kullanılan işletim sistemine formatlamadan UEFI BIOS kurmak mümkün müdür? Yöneticilerin paylaştıkları videolar açıklayıcı olsa da bu konuda bir bilgi verilmemiş. Ek olarak Windows 10 ISO dosyasını indirdiğimde RAR olarak çıkmakta ve RAR açıldığında içerisinde videoda gözüken bir dosya yok.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Rufus için seçilen o dosyayı nasıl edinebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
UEFI'ye geçiş için temiz kurulum yapmak zorundasınız. Formatlamadan mümkün değil. İndirdiğiniz dosyaya sağ tıklayın, Özellikler'i açın. Uzantısı ne olarak görünüyor? Simgesi RAR olup, uzantısı farklı olabilir.

Bu "UEFI" nedir, ne işe yarar; sıradan bir ev kullanıcısının anlayabileceği biçimde izah eden bir paylaşıma ratslamadım şimdiye kadar. Var olan paylaşımlar, benim gibi 'klavye-mause' kullanıcısının - Eskiler direksiyon şöförü der. - asla anlayamayacağı ağır teknik terimlerle dolu. Hattâ; teknik elemanlar veya mühendislerin anlayıp çözebileceği üslûpta yazılmış. Paylaşımların bir kısmı da copy/paste. Belki de tamâmını okumadan yapılmış "Copy/Paste"ler.

Şimdi bir çıkıp "Ben gâyet iyi anladım "diyebilir. Benim anlayanlarla işim yok zâten. Ma'alesef forumlar, bâzen "yardım" görüntüsünde mesaj asıp, satır aralarına "Bak ben neler de bilirm." kurnazlığını sıkıştıran, sorunu olan üyeye yardım etmekten ziyâde, yazdıkları ile hava atmaya meyili üyelere de ev sahipliği yapabilmekte. Ben kimsenin bilgisini hafife almıyor, küçümsemiyorum. Hattâ benim gibi avâre gezmek yerine, dirsek çürütüp öğrenmiş insanlara da saygı duyuyorum. Ama; bu "Bilgili" insanlardan ricam şu:

Mesajları kendi anladıkları biçimde değil de herkesin anlayabileceği bir üslûpta yazmaları.

Şimdi gelelim soruya...

Sıradan bir ev kullanıcısı UEFI'li Windows kurduğunda, kullanım kolaylığı bakımından ne gibi imkânlara sâhip olacak ? UEFI'nin teknik detaylarına girmeden, kolay anlaşılacak biçimde lütfen !..

Son düzenleme:
UEFI Nedir? - Technopat

Anakartınız destekliyorsa UEFI bilgisayar açılışını hızlandıran bir teknoloji. Bu kadarını bilmeniz yeterli. Açılış süresi sizin için çok önemli değilse uğraşmayın. Temiz kurulum yapmak istediğiniz zaman UEFI kurulum nasıl yapılır öğrenirsiniz.

İlginiz için teşekkür ederim.

Windows 10, windows 7'ye oranla açılışta epey hızlı. Windows 7 açılıp da tam kullanılabilecek hâle gelinceye kadar, 1,5-2 dk geçiyordu. Windows 10, 10-15 saniyede açılıyor. Tam olarak kullanıma hazır hâle gelmesi de yaklaşık 30 saniye. Bu süre - Kullanıcının yaptığı işe göre değişebilir. - bir ev kullanıcısı için ideal. Belki daha ileride apartmana girince yanan ışıklar gibi, kullanıcı odaya girince kendiliğinden açılacak bilgisayarlar bile geliştirilebilir. Hattâ şimdi belki de vardır.

Saygılar.

UEFI'ye geçiş için temiz kurulum yapmak zorundasınız. Formatlamadan mümkün değil. İndirdiğiniz dosyaya sağ tıklayın, Özellikler'i açın. Uzantısı ne olarak görünüyor? Simgesi RAR olup, uzantısı farklı olabilir.

Videoda Recep baltaşın söylediği ve benim duymadığım bir nokta varmış, onu düzeltip Rufus için dosya seçerken ISO rarının tamamını seçip USB oluşturdum ve sıfırdan temiz kurulumu yaptım, bilgisayarın disk yönetimi bölümünden UEFI olduğunu teyit ettim

DY.png

Fakat bilgisayar hızlı açılıp kapanmasına rağmen ne yazık ki alışık olduğumuz ASUS UEFI BIOS arayüz birimine giremiyorum sanırım bilgisayarımda yok bir de onun için yardımcı olur musunuz?

Not: Kullandığım bilgisayar bu ( ASUS X550VX CORE İ7 6700HQ 2.6GHZ-16GB RAM-1TB HDD-GTX950M 4GB-15.6"W10 NOTEBOOK ) yalnız ben daha uygun fiyata getirmek için FreeDOS satın aldım bu sebepten dolayı ASUS UEFI BIOS Utility'i kullanamıyorum veya kurulumunu yapamadım.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı