Format Atmanın Zararı Var mı ?

bilmezburak

Hectopat
Daha fazla  
Format atmanın zararı var mı ? Bu hafta kuzenime yeni bir sistem topladım ve çalışmayan bir fan vardı. O yüzden 3 kere falan format attım. Ondan sonra fanı değiştirip bir defa format attım . Bunun bir zararı olmus mudur ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Format atmakla pc aşınmaz. Hem fan çalışmıyorsa neden format atıyorsun ki? Bana mesajın bayağı saçma geldi.

Fan çalışmıyorsa bağlantılarını kontrol et. Format atman saçma.

Yanlış anlamışsınız, bende aynı şeyle karşı karşıya kalmıştım. Kuzenimin bilgisayarı bir müddet sonra kapanıyordu. Bizde virüs sanıp 1-2 kere format attık. Sonra mecbur bilgisayarcıya (dükkan) götürdüler. Baktılar ki sorun fanda imiş.

Çalışmayan fanı başka bilgisayarda kontrol edip sorun varsa fanı degiştir. Format atmanın zararı yoktur.

Formatın tek zararı hdd veya ssd içindir. Çünkü hdd veya ssd'de tüm bilgilerin kalıntısı kalır . Bunları ancak tam olmasada geliştirilmiş yöntemlerle silebilirsin. Yani hard diskinde kalıntısı kalır. Ama pek bir zararı olmaz...

Harddiskte yazılan her bilginin kalıntısı olur. Yani bir fotoğraf yazıp sonra silsen bile harddiske zarar verir.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…