Format Nasıl Atılır?

• Konuyu başlatan Zel
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 7
  • Görüntüleme 693

Zel

Hectopat
Yer
/POC/
Bir bilgisayarcı var, ona dedim ki bana formatlamayı öğretir misin? O dedi, uzun iş. Biliyorum, bozulunca para almak istiyor. Beni PC'den anlamıyor sanıyor. Şimdi nasıl format atacağımı söylerseniz sevinirim. Bir tane 54 GB'lık USB bellek var. FAT32 nasıl format atacağım, söyler misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Boş bir USB belleği formata hazır duruma getirmek için boot edeceksin, bunun için yardımcı programlar var. BIOS ayarlarını değiştirerek USB'yi, boot sırasında ilk sıraya çekmen gerekiyor daha sonra. Ardından kurulum ekranında dolu diskleri biçimlendirerek boşaltacaksın. Bundan sonra kurulum kendi kendine bitecek. Zaten üst mesajda daha ayrıntılı rehber var. Özetle bu şekilde.

Boş bir USB belleği formata hazır duruma getirmek için boot edeceksin, bunun için yardımcı programlar var. BIOS ayarlarını değiştirerek USB'yi, boot sırasında ilk sıraya çekmen gerekiyor daha sonra. Ardından kurulum ekranında dolu diskleri biçimlendirerek boşaltacaksın. Bundan sonra kurulum kendi kendine bitecek. Zaten üst mesajda daha ayrıntılı rehber var. Özetle bu şekilde.
Sizi çok seviyorum ama ben işte affedersiniz, ben kuralları tam anlayamadığım için ceza yiyorum. Beklemek zorunda kalıyorum. Birinde aynısını yaptım sonradan sistem dosyalarını sildi, yüklemeye geldiğimde diyordu CD veya USB kullanınız.

Sizin oraları bilemem yanlız adam uğraşmak istemiyor o yüzden direk format diyor parada geliyor kim format demez ki bilgisayarcıya gitme sadece kazık atar parçaları değiştirir başıma geldi geç anladım ramim gitti o zaman ram ne olduğun bilmiyordum dikkat böyle çok gördüm elinden geldiğince gitme bilgisayarcıya biraz kendin uğraş

Sizin oraları bilemem yanlız adam uğraşmak istemiyor o yüzden direk format diyor parada geliyor kim format demez ki bilgisayarcıya gitme sadece kazık atar parçaları değiştirir başıma geldi geç anladım ramim gitti o zaman ram ne olduğun bilmiyordum dikkat böyle çok gördüm elinden geldiğince gitme bilgisayarcıya
Aynen paramı yeme için uzun iş diyor bir de abi diyorum ISO dosyası hazır diyorum, uzun diyor. Şu an kazık attığını nereden anlayabilirim, yardım eder misin?

Nereye uzunmuş? İlk format attığımda 10 yaşındaydım. Bir şey olmaz merak etme. BIOS'a dokunma yeter. Format atmak zor bir şey değil, hayati tehlikesi de yok atamayınca. Bir şey olmaz. Sen ISO dosyasını Rufus ile yaz, sonra Boot Menu'den sistemi başlat. Bu kadar. Artık kurulum ekranındasın. Bir iki ayarcık var, sonra kendi yüklüyor zaten. Windows 98 kurulumu gibi değil artık :) Bakkal abiler bizim burada 60 TL'ye format atıyor. Yazlık yerlerde 100-150 TL çekenleri de görebilirsiniz. Bu arada anlamıyor gibi git bilgisayarcının karşısına ve şunu sor: "Hackintosh yapıyor musun abi?" Güzel eğlenilir sadece bu tiplerle. :)

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı