Format sonrası bütün virüsler gider mi?

Ahmet Yzvuz

Centipat
Merhabalar. Malum korona virüsü sayesinde karantinadayız, ben de oyunlara para vermek istemem pek, torrent indirmeden önce W10 format USB'si hazırlıyorum, bilgisayar temiz. Peki diyelim Forza 4 ve GTA 5 sonrası virüs bulaştı, ben de PC'ye USB'yi taktım, W10 açılmadan Boot ekranına geldim ve format attım; virüsler silinir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar. Malum korona virüsü sayesinde karantinadayız, ben de oyunlara para vermek istemem pek, torrent indirmeden önce W10 format USB'si hazırlıyorum, bilgisayar temiz. Peki diyelim Forza 4 ve GTA 5 sonrası virüs bulaştı, ben de PC'ye USB'yi taktım, W10 açılmadan Boot ekranına geldim ve format attım; virüsler silinir mi?
Formatla diski biçimlendirdiğin için herşeyi siler virüs felan kalmaz. Yeniden doğmuş bir bebek gibi düşün.

Bütün diski sıfırlarla tekrar yazma durumunda kalabilecek zararlılar var mı?
UEFI'ye yerleşebilen zararlılar var:

Bir de Windows'u yüklemek için kurulum diskini boot ettiğiniz anda kendini kopyalayabilen zararlılar vardı. Çözüm önce diski biçimlendirdikten sonra bir Linux dağıtımı yükledikten sonra tekrardan üstüne Windows kurulumu yapmaktı. Ancak çok uzun zamandır rastlamadım, duymadım. Artık ortalıkta pek yoklar sanırım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı