Format ve sıfırlama arasındaki fark nedir?

AMD driverlarına gelen güncellemeden sonra oyunlardaki FPS'im inanılmaz derecede düştü. Sonrasında eski sürümü tekrar yüklememe rağmen eski FPS'imi yakalayamıyorum. En basitinden League of Legends'ta ortalama 40 FPS ile oynuyorum. Normalde çok rahat biçimde 144 FPS ile sabit şekilde oynayabiliyordum. Sıfırlama bunun için yeterli olur mu? Hiç format atmadığım için kendim atmaktan biraz çekiniyorum. En kötü format attırmaya götürebilirim ama emin olamadım. Ya da sizce denemeli miyim sonuçta bu tarz durumlarda kendim atmazsam da öğrenemeyeceğim gibi.

Driverlar format atarsan sıfırlanıyor fakat sıfırlama yaparsan maalesef driverlar silinmiyor. Daha önceden NVIDIA driver güncellemesi yaparken mavi ekran aldığım bir hata vardı bunu format atarak düzeltmiştim.
USB ile format atıp format sonrası istediğin driver sürümünü kurabilirsin.

Eğer bilgilerimi kaybetmek istemiyorum diyorsan DDU ile güvenli modda driverları tamamen silip daha sonra istediğin driver sürümü kurabilirsin.

DDU indirme sitesi.

Araştırma yaparak kullanmanı öneririm. İnternette birçok video var.

Tekrar rahatsız ediyorum kusura bakmayın ama format atıldıktan sonra Windows 10 lisansımı kurtarma imkanım var mı? Bilgisayara kurulurken ek para ile satın almıştım. Yeniden satın almam mı gerek?

Biri fabrika ayarına döner, veriler geri getirebilir. Diğeri temiz sistem kurulumudur. Depolanmaz ise veriler dönmez. Önerim formattır.

Tekrar rahatsız ediyorum kusura bakmayın ama format atıldıktan sonra Windows 10 lisansımı kurtarma imkanım var mı? Bilgisayara kurulurken ek para ile satın almıştım. Yeniden satın almam mı gerek?
Ürün anahtarını bu yolla öğrenip tekrar kullanabilirsin.

Biri fabrika ayarına döner, veriler geri getirebilir. Diğeri temiz sistem kurulumudur. Depolanmaz ise veriler dönmez. Önerim formattır.

Ürün anahtarını bu yolla öğrenip tekrar kullanabilirsin.
Teşekkür ederim.

Arkadaşlar formatı videodan izlediğim kadarıyla attım. Oyunları tekrardan indireyim dediğimde oyunun Setup'ını indirdikten sonra güncelle tuşu geldi ve bastıktan sonra direk yüklendi. Tamamen sıfırlamamış mıydım? En azından amacım oydu ama oyunlardaki FPS düşüşüm düzelmiş eskisi gibi sabit 144 FPS alabiliyorum.

Teşekkür ederim.

Arkadaşlar formatı videodan izlediğim kadarıyla attım. Oyunları tekrardan indireyim dediğimde oyunun Setup'ını indirdikten sonra güncelle tuşu geldi ve bastıktan sonra direk yüklendi. Tamamen sıfırlamamış mıydım? En azından amacım oydu ama oyunlardaki FPS düşüşüm düzelmiş eskisi gibi sabit 144 FPS alabiliyorum.
League of Legends ve Valorant'ta böyle oldu diğerleri sıfırdan yükleniyor. Farklı bir yere kaydetmiş olabilir miyim? Ondan dolayı dosyalarının duruyor olma imkanı var mı?

Son düzenleme:
Teşekkür ederim.

League of Legends ve Valorant'ta böyle oldu diğerleri sıfırdan yükleniyor. Farklı bir yere kaydetmiş olabilir miyim? Ondan dolayı dosyalarının duruyor olma imkanı var mı?

Oyunlarını diğer diskte tutup Windows'un kurulu olduğu diske format attığın için diğer disk olduğu gibi kalmış. Driverların format attığın diskte olduğu için istediğine ulaşmışsın ve driverlarını istediğin gibi kurmuşsun. Yani sadece Windows'un kurulu olduğu disk biçimlendirilmiş diğer diske dokunulmamış.

Geri
Yukarı