Forza Horizon 5 düşük ayarlarda yüksek RAM ve VRAM kullanımı

İşletim sistemi
Windows 10

Berk Chelik

Hectopat
RAM
16 GB
SSD veya HDD modeli
SanDisk SSD Plus 480 GB
Ekran kartı
RX 6400
Anakart
B460M-A PRO
İşlemci
i3 10100f
1701288057999.png

Düşük grafiklerde oynadığım halde VRAM aşıyor ve oyun sürekli donup takılıyor oynanmıyor. 4 GB VRAM az biliyorum lakin oyun testlerinde adamlar yüksek grafikte oynarken sıkıntı çıkarmıyor da bende mi çıkarıyor ayrıca düşük grafikte 14 GB RAM kullanımı olmamalı, yardımlarınızı beklyiorum.

Değerler normal 4 GB VRAM bitik bir miktardır. RAM ise VRAM patladığı için oraya abanıyor.
Bir sürü oyun testine baktım adamlar benim kullandığım kartla medium-high grafikte oynarken nadiren donuyor ama akıcı oynuyor, ben lowda bile oynayamıyorum. RX 550 4 GB sistem kullanan arkadaşım bile oyunu mediumda dropsuz oynarken benim böyle bir sıkıntı yaşamam tuhaf değil mi?

Bir sürü oyun testine baktım adamlar benim kullandığım kartla medium-high grafikte oynarken nadiren donuyor ama akıcı oynuyor, ben lowda bile oynayamıyorum. RX 550 4 GB sistem kullanan arkadaşım bile oyunu mediumda dropsuz oynarken benim böyle bir sıkıntı yaşamam tuhaf değil mi?
RTX 3070 ile bile drop yaşıyorum, oyun çok VRAM istiyor. Tabii bende her şey ekstremde.

Düşük ayarlarda 2 GB VRAM yetebilen oyun için biraz abarttın.
APU sistem kullananlarda bile akıcı oynatıyor düşük ayarlarda, ben Cyberpunk'u orta ayarlarda donmadan 40 FPS oynuyorum VRAM aşıyor ama hiç FH5'deki gibi bir şey yaşamadım, oyun oynanılmayacak derecede yarışa girdiğimde cehennem gibi oluyor.

Arkada Steam kullanmıyorsan kapat Steam'de biraz fazla VRAM harcıyor, tarayıcıyı da kapat.
Oyunu Steam'den oynuyorum kapatınca oyunda kapanıyor, benim gibi bir sorun yaşayanı hiç görmedim bu oyunda.

Sorunu çözmüş bulunmaktayım, SAM (Resizable BAR) seçeneğini kapatınca oyunda her saniye yaşanan micro stutter düzeldi ve akıcı şekilde oynayabiliyorum ve VRAM kullanımı anca 40-50 dakika oynadıktan sonra doluyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı