Fotoğrafta ışık efekti nasıl verilir?

kesikparmak

Hectopat
Merhaba. Kısaca anlatmak gerekirse karanlık bir odada yüzüme sağdan vuran ışık ile yüzümün sadece yarısının göründüğü bir efekt vermek istiyorum. Aslında daha basit bir ifadeyle elimdeki fotoğrafın ışık ayarıyla oynayıp bir yarısındaki ışığı sıfıra indirmek istiyorum. Belki kelimelerle izah edemiyorum ancak aşağıda benzer bir örnek gönderiyorum. Bu şekilde bir efekti nasıl verebilirim?

Dosya Ekleri

• a-man-staring-at-the-camera-with-one-half-of-his-face-submerged-in-darkness.jpg
    a-man-staring-at-the-camera-with-one-half-of-his-face-submerged-in-darkness.jpg
    17,5 KB · Görüntüleme: 21
Son düzenleyen: Moderatör:
2 yöntem var. Birincisi sağ tarafından yüzüne ışık vuruyorken fotoğraf çekinmek ve görselin renk ayarlarıyla oynayarak sol tarafı olduğundan karanlık, sağ tarafı olduğundan parlak göstermek. İkinci yöntemse normal fotoğrafını çekiyorsun sonra kalemle yüzünün sol tarafını boyayıp opaklığı düşürüyorsun. YouTube üzerinde birçok video mevcut bu konuyla alakalı.

2 yöntem var. Birincisi sağ tarafından yüzüne ışık vuruyorken fotoğraf çekinmek ve görselin renk ayarlarıyla oynayarak sol tarafı olduğundan karanlık, sağ tarafı olduğundan parlak göstermek. İkinci yöntemse normal fotoğrafını çekiyorsun sonra kalemle yüzünün sol tarafını boyayıp opaklığı düşürüyorsun. YouTube üzerinde birçok video mevcut bu konuyla alakalı.
Teşekkür ederim yorumunuz için. Youtube’ta tam olarak ne yazmam gerek. Yüzün yarısını karartma, yüzün yarısını gölgelendirme vb. birçok varyasyon denedim. Bulamadım bir türlü ilgili videoyu. Yaptığımız işlemin adı tam olarak ne?

Geri
Yukarı