Foxconn G31MXP ile Xeon E5405 overclock

Şu an kullanmakta olduğum Foxconn G31 MXP anakart o kadar da dandik değil! Evet aslında dandik voltaj arttırıyorsun vakat artmıyor lakin sahip olduğum Xeon E5405 işlemciye 2.40GHz hızaşırtma yaptım herhangi bir voltaj artırmamama rağmen 30 dakikadır herhangi bir mavi ekran hatası almadım. Ama her an alabilirim. Şanslı mıyım cahil miyim yoksa bu anakart gerçekten dandikmi çözemedim. Bunuda siz belirtin. Anakart şu an 1600FSB'de çalışıyor ve bir adet 800MHz bir ader 667 MHz DDR2 RAM'e sahibim şu an ikisi de 800'de çalışıyor. Ve RAM kaynaklı olduğunu düşündüğüm bazı sorunlar var. Prime 95 testinde 10. dakikaya gelmeden genelde 3. çekirdek error veriyor ve duruyor istifa eden çekirdek ise 60-62 derecelerde takılıyor. İlk çekirdek ise 71 dereceyi görmesine rağmen seyit onbaşı gibi devam ediyor. Sizce Foxconn anakartım dandik mi yoksa ben şanslı ya da cahil miyim?

Bu arada anakart işlemcinin stok voltajı 1.2vcore olmasına rağmen 1.5'i geçmiyor ayrıca yüke binince bu değer 1.088'e kadar düşüyor. Yani voltaj artsa stabil olacak. Bu durumun RAM ile alakalı olduğunu ve bazı uyanıkların 800MHz'lik RAM'leri 667MHz'ye düşürüp hızaşırtma sonucunda tekrar 800MHz'ye yükseldiğini ve 0.10 voltaj vererek stabiliteyi arttırdığını duydum ne kadar doğru bilemedim. Bu forumda gerçekten uzman hızaşırtma yapan insanlar gördüm biriniz yardımcı olursa sevinirim. Bu stabilizasyona ben 2. RAM'ımı değiştirsem bir adet daha 800MHz RAM ile değiştirsem 667'ye düşürsenm ve voltaj versem bu sorun kalkar mı? Ayrıca konumuz Foxconn anakartın kaliteli olması!(!)Aman Recep Baltaş duymasın!

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    59,2 KB · Görüntüleme: 60
  • Adsız2.png
    Adsız2.png
    9,9 KB · Görüntüleme: 53
  • Adsız3.png
    Adsız3.png
    6,4 KB · Görüntüleme: 44
  • Adsız4.png
    Adsız4.png
    9,3 KB · Görüntüleme: 80
  • Adsız6.png
    Adsız6.png
    6,6 KB · Görüntüleme: 40
  • Adsız7.png
    Adsız7.png
    11,4 KB · Görüntüleme: 57
Son düzenleyen: Moderatör:
Yine iyi yapmışsınız bence. Ben de foxconn g31mxp ile e5450 kullanıyordum, 3.3 GHz'in üstüne çıkmıyordu. Şükür ki P5QC aldım 4 GHz stabil çalışıyor. 🤘🏻

Yine iyi yapmışsınız bence. Ben de Foxconn G31MXP ile E5450 kullanıyordum, 3.3 GHz'in üstüne çıkmıyordu. Şükür ki P5QC aldım 4 GHz stabil çalışıyor. 🤘🏻

Şu an 2.4GHz'de ve stabil görünüyor demin 667'lik olanı söktüm anakart şu an 1600FSB'de çalışıyor. İşlemci ise daha yeni açtım 10 dakika sonra stabiliteyi paylaşacağım ve şu an 2.40GHz elimde bir E5450 olsa kesin şu an 3.9 GHz'de çalışıyor olurdu.

Evet arkadaşlar son durum şöyle, 667'lik RAM'ı çıkardım lakin 3. çekirdek hala Prime 95 testinde hata veriyor. Anakartın 400FSB kaldırmasından yana şanslıyızda anakart Foxconn napcan işte neyse bakan herkese teşekkür ederim ve şunu da ekleyeyim 667'lik olanı çıkarınca stabilizasyon arttı yani stabilizasyonu etkiliyor bu mered ve iyi bir taktik RAM frekansını düşürüp OC ile stok hale yükseltmek bayağı işe yarıyor tavsiye ederim RAM kaynaklı bir durumda yok en azından şu an.

Son düzenleme:
Şu an 2.4GHz'de ve stabil görünüyor demin 667'lik olanı söktüm anakart şu an 1600FSB'de çalışıyor. İşlemci ise daha yeni açtım 10 dakika sonra stabiliteyi paylaşacağım ve şu an 2.40GHz elimde bir E5450 olsa kesin şu an 3.9 GHz'de çalışıyor olurdu.

Evet arkadaşlar son durum şöyle, 667'lik RAM'ı çıkardım lakin 3. çekirdek hala Prime 95 testinde hata veriyor. Anakartın 400FSB kaldırmasından yana şanslıyızda anakart Foxconn napcan işte neyse bakan herkese teşekkür ederim ve şunu da ekleyeyim 667'lik olanı çıkarınca stabilizasyon arttı yani stabilizasyonu etkiliyor bu mered ve iyi bir taktik RAM frekansını düşürüp OC ile stok hale yükseltmek bayağı işe yarıyor tavsiye ederim RAM kaynaklı bir durumda yok en azından şu an.
Ceza yiyeceğimin farkındayım ve çok özür diliyorum ancak durum acil. Dostum seninle Discord gibi bir yerden yazışarak yardımlaşabilir miyiz? Ben BIOS'umu modlayamadığımı düşünüyorum. Kule tipi bir soğutucu ile 90 dereceyi görüyorum. Lütfen ulaş ve herkesten tekrar özür diliyorum.

Dreran#0314

Yeni konular

Geri
Yukarı