FPS ile tazeleme hızı (Hz) arasındaki ilişki

• Konuyu başlatan Mr_YAMYAM
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 2
  • Görüntüleme 5B
Bildiğim kadarıyla:

FPS, tazeleme hızı ile sınırlı değildir. Monitörünüz 60 Hz olsa dahi oyunu 120 FPS ile oynayabilirsiniz. Önemli olan, saniyede ekran 60 kare gösterebilirken, bu 60 karenin içinde 120 kare arasından hangi karelerin gösterileceğidir.

Yani aslında 120 FPS içinden 60 FPS çöpe gider fakat çöpe giden kareler rastgele çöpe gittiği için oyunu 120 FPS ile oynamak iyidir. Bu 60 kare içinden gözünüz yine rastgele 25 kareyi algılar.

Oyunu 120 FPS ile oynarken monitörünüz 60 Hz görüntü veriyorsa yırtılma olmaz. Yırtılmanın nedeni dikey senkronizasyonun (VSync) kapalı olmasıdır.

Yazınızı defalarca okudum. Burada demek istediğiniz. 60 hz monitörde 120 fps oynarsanız 60'ı çöpe gider mi?
Yani 120 yazsa bile 60 fps kalitesinde; 60 fps ile oynanır bunu mu demek istiyorsunuz?

Ve devam etmişsiniz kalan 60'ın içinden 25 gözünüz algılar denimişsiniz. Bu durumda 144 ve üstü hz ürün almak boşuna oluyor. Anlatıklarınızdan ben bunu çıkarıyorum.

Yırtılmada olmaz dediniz iyice karıştı. :)

Yalnış anladığım bölüm var ise beni bilgilendirin lütfen.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı