Freelance web site tasarım hizmeti sunmak için WordPress şart mı?

Ali Düzen

Kilopat
Daha fazla  
Ben HTML ve CSS ile web site yapıyorum ve bu konu hakkında aynı zamanda JavaScript ve diğer diller için eğitim alıyorum. Bu şekilde kod ile web site yapmaya çok alıştım ve daha zevkli geliyor. Ancak upwork, freelancer gibi sitelere girince insanların büyük birçoğunluğunun WordPress ile web site yaptırmak istediklerini gördüm ve localhost açıp WordPress'i bir deneyeyim dedim. Hem hiçbir şey yapamadım hem de yalan yok biraz sıkıcı geldi. İnsanların bu kadar fazla WordPress istemesinin sebebi nedir? Yani mesaj atıp ben WordPress yerine yazılım ile yapabilirim desem sizce de daha farklı ve iyi olmaz mı onlar için? O kadar yazılımını vs. öğreniyorum 1 sene sonra gidip de sadece WordPress ile hizmet sunarsam emeğe yazık olur diye düşünüyorum. Aydınlatırsanız sevinirim.

Ben HTML ve CSS ile web site yapıyorum ve bu konu hakkında aynı zamanda JavaScript ve diğer diller için eğitim alıyorum. Bu şekilde kod ile web site yapmaya çok alıştım ve daha zevkli geliyor. Ancak upwork, freelancer gibi sitelere girince insanların büyük birçoğunluğunun WordPress ile web site yaptırmak istediklerini gördüm ve localhost açıp WordPress'i bir deneyeyim dedim. Hem hiçbir şey yapamadım hem de yalan yok biraz sıkıcı geldi. İnsanların bu kadar fazla WordPress istemesinin sebebi nedir? Yani mesaj atıp ben WordPress yerine yazılım ile yapabilirim desem sizce de daha farklı ve iyi olmaz mı onlar için? O kadar yazılımını vs. öğreniyorum 1 sene sonra gidip de sadece WordPress ile hizmet sunarsam emeğe yazık olur diye düşünüyorum. Aydınlatırsanız sevinirim.

Wordpress daha güvenli. Ek olarak wordpress ile yapılan işler özel yazılıma göre daha erken teslim ediliyor. Özel yazılıma göre daha ucuza kurulabiliyor. Eğer özel olarak yazdığınız site gerçekten özelse ve müşteriyi tatmin ediyorsa özel yazılım da kullanabilirsiniz.

Siteyi teslim ettikten sonra kullanıcılar kendileri için wordpressin daha iyi olduğunu düşünüyor. Ayrıca sağlam bir altyapısı ve bir çok eklentisi var.
Siz de wordpress kullanabilirsiniz ama içerisin de CSS ve JavaScript bilginiz ile bir çok şey yapabilirsiniz. Zaten ücretsiz temalar ile bir çok şeyi yapmak zor oluyor burda siz kendi yazılım bilginiz ile o tip şeyleri ekleyebilirsiniz.

Bence kendinizi wordpress eklentisi yapmak konusunda uzmanlaştırın. Çünkü websitesi yapmak artık hiç bilgisi olmayan biri için bile basit. Ama wordpress kullanıp yazılım bilgisi olmayan kişiler özel amaçları için aradıkları eklentileri ve yazılımları bulamıyorlar burda siz bu kişiler için özel yazılımlar yapabilirsiniz.

Siteyi teslim ettikten sonra kullanıcılar kendileri için WordPress'in daha iyi olduğunu düşünüyor. Ayrıca sağlam bir altyapısı ve birçok eklentisi var.
Siz de WordPress kullanabilirsiniz ama içerisin de CSS ve JavaScript bilginiz ile birçok şey yapabilirsiniz. Zaten ücretsiz temalar ile birçok şeyi yapmak zor oluyor burada siz kendi yazılım bilginiz ile o tip şeyleri ekleyebilirsiniz.

Bence kendinizi WordPress eklentisi yapmak konusunda uzmanlaştırın. Çünkü web sitesi yapmak artık hiç bilgisi olmayan biri için bile basit. Ama WordPress kullanıp yazılım bilgisi olmayan kişiler özel amaçları için aradıkları eklentileri ve yazılımları bulamıyorlar burada siz bu kişiler için özel yazılımlar yapabilirsiniz.

WordPress eklentisi derken tema yapımından bahsediyorsunuz değil mi? Yani aslında işin içine bildiğim kadarıyla PHP'de giriyor ondan olmasa HTML CSS ve JS ile kodlayıp WordPress'e aktarma gibi bir seçeneğim varsa onu yapsam da olur yeter ki siteyi kod yazarak tasarlayayım.

WordPress eklentisi derken tema yapımından bahsediyorsunuz değil mi? Yani aslında işin içine bildiğim kadarıyla PHP'de giriyor ondan olmasa HTML CSS ve JS ile kodlayıp WordPress'e aktarma gibi bir seçeneğim varsa onu yapsam da olur yeter ki siteyi kod yazarak tasarlayayım.
Hem tema hem de daha farklı işlevler için eklentiler yapabilirsiniz. Wordpressde tema içerisinde de kendi CSS kodlarınızı ekleyebileceğiniz kısımlar da var mesela. Js direkt olarak wordpress'e aktarılmıyor diye biliyorum ama farklı çözümler vardır bunun için elbette.

Geri
Yukarı