Frenlerden gelen koku nedir?

LoxChatterb0x

Hectopat
Yer
İstanbul / Üsküdar
Daha fazla  
Araba yeni bakıma gitti ve tüm bakımları yetkili serviste yapılıyor. Son gittiği bakımda ön disk ve ön arka balatalar değişti. Bugün arabayı kullandığımda park ettikten sonra disklerden gelen ısı ve yanık kokusu gibi garip bir koku aldım. Sürüşte ve frenlemede bir problem göremedim ama daha önce de bu kokuyu almamıştım yeni değişen disk ve fren balataları için normal midir? Endişe etmem gerekiyor mu?

Ortalama bir 50-100 KM yol yaptıktan sonra bir daha test edin koku ve ısınma devam ediyor mu diye. Yeni balata değişiminde rodaj süreci, alışma süreci vardır. O süre içinde koku ve ısı normal olabilir. Tabii bu fren ayarının düzgün yapılamaması sebebi de olabilir. O yüzden 50-100 KM bir yol yaptıktan sonra duruma göre devam edilmeli veya bir ustaya gösterilmeli.

Değişim sırasında tam dengelenmedi ise kullanırken sürekli bir sürtünme yaşanıyor olabilir, ya da yeni olmasından kaynaklı balataların üstündeki tozların aşınması kaynaklı da bir koku olabilir. Her gün düzenli olarak aracı kullanıyor iseniz bir haftada falan balata ve disk gerekli uyumu sağlayacaktır diye düşünüyorum, eğer bir hafta sonra koku devam ederse kullanım sırasında sürtme olup olmadığını kontrol ettirebilirsiniz diye düşünüyorum.

Yanlış olmasın bir tık sert frenleme yaptım ve hızlı kullandım onun da bir etkisi olabilir mi? Fazla sürtünmeden kaynaklı.

Ek olarak cevaplarınız için teşekkür ederim ve yeni yılınızı kutlarım.

Yanlış olmasın bir tık sert frenleme yaptım ve hızlı kullandım onun da bir etkisi olabilir mi? Fazla sürtünmeden kaynaklı.

Ek olarak cevaplarınız için teşekkür ederim ve yeni yılınızı kutlarım.
Hafifte olsa olabilir çünkü yeni balata ve disklerde hiçbir iz olmadığı için sürtünme daha düzensiz ve aşındırıcı olabilir bu da ısınmaya sebep verebilir. Arkadaşın dediği gibi durumu 50-100 KM arası gözlemlemeniz iyi olur ve daha çabuk alışması için kısa mesafede sert fren yerine uzun mesafeden yumuşak fren yaparak duruş sağlayabilirsiniz. İşe yarar bir yöntem mi bilmiyorum, tamamen kendi düşüncem. :)
Teşekkürler, size de iyi seneler. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı